Lymfologie

Lymfologie je lékařský obor zabývající se problematikou a komplexní léčbou lymfedému. Lymfedém se začíná stále více objevovat a skloňovat i mezi nelékařskou veřejností, a proto je důležité tento výraz objasnit.

Lymfatický systém

Lymfatický systém je v lidském těle uložen jen těsně pod kůží. Podobně jako krevní systém je tvořen cévami, v kterých však neproudí krev, nýbrž lymfa. Dalo by se říci, že lymfatický systém je systémem odpadním, jelikož z našeho těla vylučuje vysokomulekulární bílkoviny, které jsou brány jako produkty odpadní. Pohyb lymfy zajišťuje kosterní svalstvo a velmi jemný peristaltický pohyb lymfatických cév. Díky tomu je lymfa (míza) posouvána vpřed. Jakmile však dojde z jakéhokoli důvodu k poruše tohoto transportního systému, začíná se lymfa městnat. Nejčastěji se tomu tak děje právě v dolních končetinách z důvodu nefunkčnímu transportnímu systému, který vede lymfu proti gravitaci. Právě takovéto městnání lymfy je označováno jako lymfedém.

Ukládání lymfy

Když nedojde ke včasnému zákroku a lymfa se znovu nerozpohybuje, dochází k ukládání této lymfy a postupem času se stává lymfedém tužší a hůře se ho člověk zbavuje. Dochází k tzv. fibrotizaci tkáně. Tvar končetin se mění a dochází k jejich deformaci. Další komplikací může být, když takto tuhý lymfedém začne utlačovat i systém nervový a krevní. Dochází k horšímu prokrvení dolních končetin, pocit tíhy a únavy. To může být doprovázeno tvorbou nejrůznějších plísní a zánětů.

Diagnostika

Důležité je věnovat se prevenci a včasné diagnostice tohoto problému. Lymfologie se zabývá právě komplexní léčbou těchto problémů spojených s nedostatečností lymfatického systému. Možnosti léčby jsou: manuální lymfodrenáž, přístrojová lymfodrenáž (lymfoven) a kompresivní terapie (kompresivní podkolenky, punčocháče, pažní návleky).

zpět

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení