Nejčastější příčiny bolesti kolene

Bolest kolene je v dnešní době velice častý problém nemalého množství naší populace a zároveň se jedná také o nejčastější příznak nemocného kolenního kloubu. Úplně nejčastější příčinou nepříjemné bolesti kolene je artróza, která trápí až tři čtvrtiny lidí po padesátce. Příznaky artrózy se bohužel projevují stále častěji také u lidí okolo třicítky. Nabízí se tedy bolest v koleni nepodceňovat a snažit se předcházet i drobným bolestem a problémům s kolenem, neboť právě tyto malé bolístky mohou přerůstat postupem času v limitující a velice nepříjemné bolesti kolene. Bolest kolen má pochopitelně velkou spoustu nejrůznějších příčin jako je například nadměrné přetěžování kolene při sportu, poúrazové stavy, genetické dispozice atd. Prvními a nejčastějšími příznaky jsou chronické bolesti bez ohledu na to, jestli je člověk v klidu nebo v pohybu. Při artritických změnách dochází v kolenním kloubu k úbytku chrupavky, což má za následek nejprve nepříjemnou bolest kolene při pohybu a postupem času i v klidném stavu.

Poraněný meniskus

Poraněný meniskus je velice nepříjemná diagnóza, která nejčastěji způsobuje bolest kolene v oblasti kloubní štěrbiny. Poranění meniskus může mít dále za následek nepříjemný pocit nejistoty při chůzi po nerovném terénu nebo pocit, že kloub přeskakuje. Některé typy poranění neboli ruptur menisku může mít za následek úplnou blokádu kolene. Někdy se poranění neprojeví hned a poraněný meniskus může dráždit kolenní kloub tak dlouho, až se v koleni začne tvořit voda. Při vyšetření kolene je při tomto typu zranění nejtypičtější citlivost a bolestivost v oblasti kloubní štěrbiny.

Poraněné vazy

Poraněné vazy patří mezi velice nepříjemná zranění, protože právě postranní vazy a vazy zkřížené (někdy nazývané křížové) se nejvíce podílí na stabilitě kloubu. Při úrazech kolene nejčastěji dochází k poškození právě vazů kolene, které mají za následek nepříjemný pocit, bolesti, nestabilitu pohybu a poškození chrupavek. Funkcí postranních vazů je stabilizace kolenního kloubu do stran. Při poškození postranních vazů dochází nejčastěji při sportu a tzv. podvrtnutí kolene, kdy dochází k násilnému deformování kolene, při kterém dochází k poškození vnitřních nebo vnějších postranních vazů. K poškození zkřížených vazů dochází nejčastěji při nekoordinovaném rotačním pohybu kolene, kdy dochází k fixaci bérec a tělo se stehenní kostí dál rotuje kolem osy. Typické pro toto zranění jsou pády na lyžích.

Ortéza na koleno

Jednou z možností, jak si při bolestech kolen pomoci je použití bandáže či ortézy. Tyto zdravotní pomůcky mohou pomoci výrazně snížit jak bolest končetiny, tak přispět k získání větší stability a opory při pohybu, rekonvalescenci či sportu.

Co je to bandáž                                                                                                                    

Bandáž má jednodušší konstrukci než ortéza. Je vyrobena z lehčího materiálu, který by ideálně měl dobře odvádět pot, zabraňovat Bandáž na koleno Muellerpřehřátí a poskytnout komfortní oporu kloubu. Používá se nejčastěji jako prevence, když už nějaké problémy s koleny jsou, ať již podpora křížových či podélných vazů, potíže s meniskem atp. V takových případech je téměř nezbytná při sportovních aktivitách, turistice atd.

Co je to ortéza 

Zjednodušeně řečeno je ortéza návlek na postižený kloub nebo jinou pohyblivou část těla, většinou používaný k řešení pooperačních nebo Ort%C3%A9za%20na%20koleno%20Muellerpoúrazových stavů. Ortézy mohou být vyrobeny z neoprenu, lepší pak z antimikrobiální prodyšné textilie, kvalitní ortézy či bandáže mohou být uvnitř opatřeny protiskluzovým povrchem, mohou zabraňovat přehřátí, měly by dobře odvádět pot a hlavně musí správně "sedět". Výběr je možný z několika velikostí a mnoha typů. Nejdůležitější funkcí ortézy je ovšem správná podpora kloubu. Může kloub zcela znehybnit nebo více či méně kloub zafixovat a podpořit. Výběr je opravdu široký, od jednoduchých ortéz, přes typy s kloubními výztužemi, dvouosými či traxiálními klouby zabraňujícími nežádoucímu vychýlení kloubu se zachováním téměř přirozeného pohybu kolene.

Správná volba ortézy na koleno

Při výběru je důležité mít na paměti několik faktorů, které jsou zásadní pro dobrou volbu kolenní ortézy:

- Nejdříve si promyslíme na jaký typ zranění či potíží ortézu potřebujeme (prevence, bolest, po úrazu)

- Jak velkou oporu pro koleno potřebujeme (také jak často, na jak dlouho)

- Finanční hladina, kolik jsme ochotni investovat

Kam pro radu při bolestech kolene

Pokud Vás trápí bolest kolene a jste odhodláni s tímto stavem něco udělat, tak máte několik možností. Jednou z nich je návštěva fyzioterapeuta (v Praze například Rehabilitace Rehasport) nebo se poradit na diskuzním fóru na www.bezbolesti.cz/kolene, kde Vám poradí i odborníci z řad fyzioterapeutů.