Osteoporóza

Osteoporóza neboli řídnutí kostí je chronické onemocnění postihující kosterní soustavu charakterizované úbytkem kostní hmoty. Tento stav je zapřičiněn nedostatkem vápníku, pohlavních hormonů (menopauza a andropauza) a při nedostatku fyzické zátěže. Je zde zvýšené riziko zlomenin. Dlouhou dobu bývá bezbolestné, pouze občasné bolesti zad, nezřídka se na něj přijde až s první zlomeninou. 

Prevence:

Jak Osteoporóze předejít? Stačí pravidelný pohyb, pravidelný příjem minerálů (vápníku, hořčíku), fosforu, vitamínu D a K, omezení alkoholu, nekouřit.

Léčba:

Základem je doplnění potřebného množství vápníku, vitamínu D a K. Dále také může lékař doporučit užívání antiresorpčních léků tzv. bifosfonátů, které pomáhají zpomalit nebo úplně zastavit řídnutí kostní hmoty. Tyto medikamenty se ale užívají pravidelně a dlouhodobě i několik let. V případě úbytku pohlavních hormonů se pak léčba soustředí na úpravu množství hormonů na dostatečnou hladinu.

zpět

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení