Recenze tejpovací pásky Temtex z pohledu fyzioterapeutky

K čemu je tejpování dobré?

Kinesiotaping je metoda, která se v dnešní době hojně využívá, jak v oblasti sportu, tak v ambulancích fyzioterapie. Při správné a cílené aplikaci tejpu slouží tato metoda jako velmi užitečný pomocník. Obecně lze shrnout, že tejpy lze využít ke snížení bolesti, korekci postavení kloubu, stimulaci či naopak utlumení svalu nebo například k redukci otoku. Před každou aplikací je nejdůležitější určit konkrétní cíl, kterého chceme dosáhnout. Škála možností aplikace s různými efekty je totiž velmi široká. Pak už záleží na správném provedením aplikace pro dosažení žádaného efektu.

Aplikace-tejpovaci-pasky-Temtex

Tejp působí z receptorů uložených v kůži na hlouběji uložené struktury. Může být využit k působení na volná nervová zakončení tak, aby prostřednictvím vrátkové teorie pomáhal tlumit bolest. V tomto případě je ideální pro použití například v akutních fázích po úrazech. Velmi dobré a pro pacienta pozorovatelné výsledky má tzv. lymfotaping. Jedná se o způsob aplikace tejpu na oblast otoku, kdy tejp napomáhá efektivnímu odtoku lymfy směrem k nejbližší lymfatické uzlině a následnému vstřebání. Lze říci, že v oblasti pod tejpem dojde k odlehčení intersticiálního prostoru a jsou tak vytvořeny vhodné podmínky pro odtok metabolitů a naopak přítok živin prostřednictvím krevního oběhu. V obou případech je tejp lepen s nižším napětím, tedy obvykle pod 50%. Tejp lze také aplikovat korekčně, s vyšším napětím (nad 50%). V tomto případě dochází ke stimulaci proprioreceptorů a mechanoreceptorů a pomocí kompresních sil vycházejících z aplikovaného tejpu pod větším
napětím. Lze tak dosáhnout lepší stability segmentu, centraci kloubů či korekci pohybového vzoru. Tejp je tedy velice efektivní součástí dalších oblastí fyzioterapie a co víc, působí na pacienta 24 hodin denně.

Tejpovani-ramene

Na co si dát pozor při aplikaci tejpu?

Tejp by měl být aplikován na čistou, suchou a oholenou kůži pro dosažení maximálního efektu. Tejp by měla aplikovat osoba obeznámená s pravidly aplikace tejpu. V ideálním případě po absolvování odborného kurzu tejpování, který sama jako fyzioterapeutka mohu vřele doporučit. Doba působení tejpu se mírně liší dle daného způsobu aplikace, obecně však lze říci, že by neměla přesáhnout 5 dní. Většinou pouze v případě lymfotapu lze dobu prodloužit na 1 týden. V případě výskytu nežádoucí alergické reakce či na kůži či jiné nesnášenlivosti není vhodné tejp aplikovat.

Temtex-tape-je-vodeodolny

Výhody tejpu Temtex

Ve své fyzioterapeutické praxi jsem měla možnost využít více značek tejpů a s tejpy od značky Temtex jsem byla nejspokojenější. Při správné aplikaci tejpy vydrží na kůži bez poškození po celých 5 - 7 dní a to i při intenzivnějším sprchování, koupání či sportování. Složky, ze kterých je Temtex tape vyroben jsou vysoce kvalitní a bezpečné pro veškerou populaci. Díky tomu, že tejpy neobsahují latex a použité lepidlo je hypoalergenní, je riziko alergické reakce po aplikaci sníženo na minimum. Tejpy jsou díky velké hustotě vláken bavlny vysoce elastické, je tak tedy zaručena jejich plná funkčnost. Z mého hlediska jakožto dětské fyzioterapeutky je i velmi důležitá možnost širokého výběru barev tejpovacích pásek Temtex. Výhodou je i možnost zakoupení tří různých šířek tejpů. I vzhledem k poměru ceny a kvality mohu Temtex tape jen doporučit.

 

Autorka recenze je fyzioterapeutka Fakultní Thomayerovy nemocnice