Skokanské koleno

Skokanské koleno, také známé jako patellofemorální syndrom je častým zdrojem bolesti předního kolena, který často vzniká v důsledku opakovaného nebo nadměrného přetěžování patelární šlachy. Tento stav se obvykle vyskytuje u velmi aktivních sportovců, zejména mužů, kteří se věnují sportům s vysokým počtem dopadu na koleno, jako jsou běh, gymnastika, basketbal a samozřejmě skoky.

Existuje několik faktorů, které mohou přispět ke vzniku skokanského kolena. Mezi nejčastější příčiny patří: špatná technika skoku nebo běhu, která způsobuje nevyvážené zatížení kloubu, slabé svaly v oblasti stehen a boků, které nedokáží udržet kolenní čéšku v optimální poloze. Další příčinou může být nedostatečná stabilita a síla svalů v oblasti dolní končetiny, která způsobuje, že koleno není dostatečně stabilní během pohybu. Symptomy skokanského kolene zahrnují bolest při pohybu a otok v oblasti kolena. Může také docházet k pocitu nestability v kloubu a omezení pohyblivosti kolene. Oblast čéšky a hlavně patelárního vazu pod čéškou bývá citlivá na dotek.

 Ortezy-a-bandaze-poskytuji-prevenci-pred-zranenim

Léčba skokanského kolene zahrnuje několik různých postupů v závislosti na závažnosti stavu. V úvodní fázi se obecně doporučuje snížit sportovní aktivitu na takovou úroveň, aby koleno při zátěži nebolelo. Běh je pro příklad možné nahradit na pár dnů rychlou chůzi. Dále je nesmírně důležité správně ošetřit měkké tkáně v oblasti bolestivého kolenního kloubu. Za tímto účelem lze využít Spophy Flossbandovou pásku, která se aplikuje s přiměřeným tlakem do oblasti čtyřhlavého stehenního svalu a následně také do oblasti bolesti na přední straně kolene. Páska se po aplikaci na těle nechává přibližně 60 vteřin. Aplikaci je také možné několikrát po sobě zopakovat. Metoda tissue flossing zabezpečí povolení měkké tkáně a zároveň správné prokrvení poškozených struktur vazu. Dále se doporučuje nošení podpůrných pomůcek.
Spophy_flossband_je_vhodny_na_skokanske_koleno

Podpůrné pomůcky, jako jsou ortézy nebo patelární pásky, mohou pomoci udržet kolenní čéšku v optimální poloze. Je důležité nosit patelární pásky hlavně v čase aktivity a v období bez náročnější aktivity pásku sundat, aby se vaz mohl na novou zátěž optimálně adaptovat. Ortézy nebo patelární pásky od značky Mueller Sports Medicine, pomohou udržet čéšku v optimální poloze.

Ke snížení napětí v oblasti čtyřhlavého stehenního svalu je také možné využít techniku spray and stretch. Jedná se o metodu, která spočívá v kombinaci aplikace chladícího spreje na povrch kůže a následného protažení bolestivého svalu, což vede k uvolnění svalového napětí a zlepšení rozsahu pohybu. Jednoduše aplikujte Spophy Coolant Spray ze vzdálenosti aspoň 15 centimetrů na čtyřhlavý stehenní sval a následně tento sval protáhněte. Tuto techniku můžete také několikrát za sebou zopakovat. Oblíbenou metodou ošetření je také tejpování pomocí kineziologických pásek. Jak na to se můžete podívat v následujícím videu: