Tejpování obličeje v dermatologii
Tejpování obličeje, známé také jako kinesiotaping, se v posledních letech stalo populární metodou v oblasti dermatologie, estetiky a rehabilitace. Původně vyvinuté jako technika podporující hojení svalů a kloubů ve sportovní medicíně, našlo tejpování své uplatnění i v péči o pleť. Tato neinvazivní metoda má schopnost podporovat regeneraci, zlepšovat tonus obličejových svalů a pomáhat při řešení estetických i funkčních problémů. V následujícím článku si shrneme, jaké benefity přináší v rámci dermatologické péče a jaké jsou konkrétní možnosti aplikace.
Tejpování obličeje - pomocník v boji proti vráskám
S přibývajícím věkem dochází k ochabování obličejových svalů a ztrátě pevnosti pleti. Tejpy pomáhají skrze receptory v kůži stimulovat svaly obličeje, čímž přispívají k jejich aktivaci a prevenci vzniku vrásek. Vzhledem k tomu, že se jedná o pasivní metodu, která vyžaduje pouze aplikaci tejpu na noc, je v poslední době velmi oblíbená v rámci péče o pleť. V kombinaci se cvičením svalů obličeje, tzv. obličejovou jógou, má metoda viditelné výsledky.
Redukce otoku pomocí tejpování obličeje
Dalším výrazným benefitem tejpování obličeje je podpora lymfatického odtoku z oblasti pod aplikací. Tato technika je účinná zejména při redukci otoků, například po estetických zákrocích nebo při problémech s lymfatickým systémem. Tejpy zvyšují průtok lymfy, čímž napomáhají odstraňovat toxiny a přebytečné tekutiny z tkání.
Tejpování pomůže i s hojením jizev
Tejpy lze použít na hojení jizev po operacích či úrazech. Zmírňují napětí v tkáních a zlepšují elasticitu kůže v oblasti jizvy, což je v rámci hojení jizvy zásadní. Nezhojená jizva může vytvářet nepříjemné pocity tahu, napětí či bolesti a to nejen v jejím blízkém okolí. Tkáně v jizvě se hojí pomocí vaziva, které nikdy není tak pružné jako původní tkáň, proto je zásadní o jizvu pečovat a dopřát jí dostatek pohyblivosti a posunlivosti. Tejpy mohou být v tomto případě velkým pomocníkem.
Jak probíhá aplikace tejpů na obličej?
Tejpování obličeje by mělo být prováděno po předchozím důkladném seznámení s anatomií obličejových svalů. Následně je pak možné vybrat si buď klasický kinesiotape nebo například crosstape, který je menší a jemnější a nevyžaduje předchozí nastříhání a přípravu. Pleť by se před aplikací měla řádně připravit, tedy vyčistit, odmastit a osušit. Pásky jsou pak pečlivě umisťovány podle požadovaného účinku – například pro liftingový efekt, podporu lymfatického toku, na oblast jizvy či pro uvolnění svalového napětí.
Ačkoliv je tejpování obecně bezpečné, není vhodné pro každého. Lidé s alergií na lepidlo, akutními kožními problémy, poraněními či infekcemi v obličejové oblasti by se této technice měli vyhnout. Konzultace s odborníkem je proto nezbytná.
Autorka článku je fyzioterapeutka Fakultní Thomayerovy nemocnice