Tejpování při běhání

Běžecká sezóna již začala a s tím se začala plnit i naše ordinace Rehabilitace Rehasport klienty, kteří mají před sebou nějaký čistě běžecký nebo překážkový závod. Jejich požadavky jsou většinou dost podobné a často na poslední chvíli chtějí zatejpovat před závodem. Aby tejpování bylo co nejefektivnější je žádoucí respektovat několik pravidel. Přímo na místě závodu je totiž mnohdy obtížné některé podmínky správného tejpování naplnit. Takže pokud se chcete od terapeuta nechat zatejpovat, buďte připraveni následujícím způsobem:

  • Přijďte včas - alespoň 45 - 60 minut před samotným závodem nebo ještě lépe, než se začnete rozcvičovat a zpotíte se.
  • Kůže by měla být před tejpováním suchá a nezpocená.
  • Již den předem si oblast, kde chcete tejp nalepit, oholte - stačí chlupy zkrátit cca na 1mm zastřihávačem vousů/vlasů.
  • Kůže by měla být také bez mechanických nečistot (bláto, písek apod.)
  • Pomocí kinesio tapu se netejpuje stejně jako fixačním tejpem. Jinými slovy, netejpuje se “koleno”, “kotník”, “rameno” ke zpevnění, takže potřebujeme vědět, jaké máte obtíže.
  • Měli byste aspoň tušit, kde Vás bolí, kdy je to nejhorší, s čím se potíže zlepšují apod.
  • Při tejpování kolene - je ideální vypozorovat jestli se bolest projevuje při sebězích z kopce dolů - pokud ano, může terapeut už uvažovat nad vhodnou aplikací tejpu na seběhy, takže zvolí techniku uvolnění předního stehenního svalu a eventuelně ještě techniku k odlehčení úponu tohoto svalu.
  • Nezapomeňte, že tejpování je jen součástí terapie - v případě tejpování před závodem se doporučuje provést aspoň protažení před a po výkonu. Po závodě by se stav měl řešit v místě bydliště ve spolupráci s fyzioterapeutem.

Tejpovani-je-vhodne-pro-bezce

Kombinace tejpování a terapie chladem

Pokud víte, že po uběhnutí určitého počtu kilometrů trpíte na křeče, tak kromě hořčíku můžete jejich projevy zmírnit rovněž tejpováním. Na to jsou vhodné inhibiční techniky svalové, které sval uvolní a pravděpodobnost křečí eliminují. Nejčastěji se jedná o inhibici lýtek a zadní strany stehen. Účinek tejpování při svalové únavě a křečích lze ještě znásobit použitím chladivého spreje Spophy, který lze použít v kombinaci tejpování a terapie chladem. Pokud se stane, že si při závodě způsobíte výron kotníku, lze Spophy Coolant sprej použít i v rámci první pomoci k akutnímu zchlazení. V současné době není sportovce, který by neznal mimořádné účinky chladivých sprejů. Pokud trpíte na přetížení beder, tak se jejich bolest často projevuje hlavně při běhu do kopce v terénu. Tyto nepříjemné příznaky lze rovněž zmírnit až odstranit tejpováním. Ideální je prostorová korekce na svaly podél páteře.

Chladivy-sprej-Spophy

Vložky do bot pohlcují otřesy

Někdy jsou bolesti zad a dolních končetin spojeny s plochonožím, které se při běhu samozřejmě ještě zvýrazňuje. Noha se při běhu dokáže nejen prodloužit o cca 1 - 2 cm, ale i rozšířit a tím samozřejmě oploštit. Myšlenka bosého běhání je skvělá a jako fyzioterapeut ji samozřejmě do určité míry podporuji. Kdo četl bestseller Born to run určitě ví o čem mluvím. Také asi víte, jak dlouho trvá, než noha - chodidlo dokončí přestavbu v tak funkční celek, abyste si bosé běhání bez bolestí užili. Kdo nezvládne nebo nechce čekat měsíce na to, až se jeho noha uvolní, zpevní a naučí znovu číst terén, tak může sáhnout k vložkám do bot. Když už se vydáte touto cestou vybírejte z nejlepších materiálů vhodných na sportovní zátěž. Na všechny fyzické aktivity se hodí vložky do bot Sorbothane. Tyto gelové vložky do bot ztlumí i dopady na kočičí hlavy, kostky či asfalt při městských závodech, ale i v drsném terénu přírody při horských maratonech.

Vlozky-do-bot-pohlcuji-otresy

Theragun pro lepší výkon

Terapeuté z Rehabilitace Rehasport mají také jednu z nejúčinnějších zbraní proti bolesti - masážní přístroj Theragun PRO. Tento skvělý nástroj připraví svaly na výkon mnohem rychleji a intenzivněji než rukama. Na rozdíl od manuální masáže se také dostane do větší hloubky a tedy ke všem svalovým vrstvám. Theragun Vás rychleji připraví na sportovní výkon.

Theragun-podporuje-regeneraci

Kompresní podkolenky ochrání při zátěži

Na zatížení dolních končetin jsou vhodné také anatomicky tvarované kompresní a regenerační podkolenky Spophy. Tyto podkolenky pomáhají lepšímu proudění krve ve svalech, okysličení tkání a regeneraci. Zesílené oblasti chodidla, prstů a Achillovy šlachy působí jako ochrana proti otlakům a puchýřům. Použité materiály velmi dobře odvádí vlhkost a ionty stříbra působí antibakteriálně.

Kompresni-podkolenky-Spophy

 

Věříme, že Vás článek inspiroval a přejeme Vám šťastný vstup do letní běžecké sezóny.

 

Autor: Mgr. Jitka Kobrová, Cert. MDT