Tlakoměr

Tlakoměr nebo také tonometr je dnes již většinou digitální přístroj na měření krevního tlaku, často ale ještě můžeme u lékařů vidět tlakoměry klasické (manuální). Tlakoměr je důležitá zdravotnická pomůcka pro osoby s vysokým krevním tlakem nebo s poruchami srdečního rytmu. Tlakoměry dělíme na pažní a tlakoměry na zápěstí. Součástí tlakoměru je stahovací manžeta. Vzhledem k jejich velikosti a snadnému použití jsou dnes již běžnou součástí domácností. Mezi nejznámější výrobce tlakoměrů patří např. Beurer, jehož nabídku pohodlně pořídíte v ověřeném obchodě rehabilitačnípomůcky.cz. Tlakoměr Beurer je vhodný k pravidelnému měření tlaku i v domácích podmínkách.

5 tipů, jak si správně změřit tlak?
1) Aby byl výsledek měření možná co nejpřesnější, platí několik základních pravidel měření tlaku. Před samotným měřením tlaku je nutné být alespoň 5 minut v klidu. Fyzická námaha naměřené hodnoty značně zkresluje, výsledky jsou pak irelevantní. Je vhodné provádět měření ráno. 

2) Položte tlakoměr na stůl a pohodlně se usaďte. Krevní tlak se většinou měří na levé pažiPři měření v klidu dýchejte, nemluvte ani se nevěnujte jiným aktivitám, soustřeďte se pouze na svůj dech a relaxujte.

3) Je vhodné měření např. 3x opakovat po 1-2 minutách a výsledky zprůměrovat. Všechna měření si poznamenejte.

4) Manžeta tonometru se upíná na paži tak, aby byl dolní okraj umístěn asi 2 cm nad loketní jamku. Nikdy neměříme přes oblečení, je nezbytné vyhrnout rukáv – pozor, vyhrnutý rukáv nesmí paži škrtit, někdy je lepší si oblečení sundat. Manžeta by měla být zhruba ve výšce srdce.

5) Vyberte si nejlepší tonometr právě pro Vás. Nejedná se o levný přístroj a jde o vaše zdraví, proto se vyplatí se i připlatit a pořídit na domácí měření krevního tlaku certifikovaný přístroj. Před koupí se můžete poradit se svým ošetřujícím lékařem.

Hodnoty naměřené digitálním přístrojem po dokončení měření značí:

  • první hodnota – tlak systolický (stažení srdeční svaloviny)

  • druhá hodnota – tlak diastolický (uvolnění srdeční svaloviny)

  • třetí hodnota – puls (tlaková vlna vypuzující krev ze srdce do těla)

  • některé přístroje zobrazují i doplňkové symboly viz. návod k použití přístroje

Ideální hodnoty krevního tlaku (1.+2. hodnota na tonometru) by se měly pohybovat okolo 120/80 mm Hg. Pokud jsou naměřené hodnoty vyšší než 140/90 mm Hg hovoříme o tzv. hypertenzi. Naopak pokud vám tonometr ukáže hodnoty nižší než 100/70 mm Hg jedná se o tzv. hypotenzi.

V případě srdečního pulsu (3. hodnota) považujeme za ideální hodnoty mezi 60-80 tepů/min. Pokud hodnota pulsu převyšuje 90 tepů/min. jedná se o tzv. tachykardii (zvýšená tepová frekvence). Jestliže je naměřená hodnota pod 60 tepů/min. hovoříme o tzv. bradykardii (snížená tepová frekvence).

U profesionálních sportovců se tyto hodnoty značně liší, mohou být až o polovinu nižší.

 

Koupit tlakoměr