Vážení zákazníci, vzhledem k nařízení vlády je naše pražská pankrácká prodejna uzavřena. Eshop funguje bez omezení.

Tlakoměr

Tlakoměr nebo také tonometr je dnes již většinou digitální přístroj na měření krevního tlaku, často ale ještě můžeme u lékařů vidět tlakoměry klasické (manuální). Tlakoměr je vhodná zdravotnická pomůcka pro osoby s vysokým krevním tlakem nebo s poruchami srdečního rytmu. Tlakoměry dělíme na pažní a tlakoměry na zápěstí. Součástí tlakoměru je stahovací manžeta. Vzhledem k jejich velikosti a snadnému použití jsou dnes již běžnou součástí domácností. Mezi nejznámější výrobce tlakoměrů patří Omron a Hartmann.

Před měřením je nutné být alespoň 5 minut v klidu. Fyzická námaha tyto hodnoty značně zvyšuje, výsledky jsou pak irelevantní. Při měření v klidu dýchejte, nemluvte ani se nevěnujte jiným aktivitám (čtení, psaní aj.).

Hodnoty naměřené digitálním přístrojem po dokončení měření značí:

  • první hodnota – tlak systolický (stažení srdeční svaloviny)

  • druhá hodnota – tlak diastolický (uvolnění srdeční svaloviny)

  • třetí hodnota – puls (tlaková vlna vypuzující krev ze srdce do těla)

Ideální hodnoty krevního tlaku (1.+2. hodnota na tonometru) by se měly pohybovat okolo 120/80 mm Hg. Pokud jsou naměřené hodnoty vyšší než 140/90 mm Hg hovoříme o tzv. hypertenzi. Naopak pokud vám tonometr ukáže hodnoty nižší než 100/70 mm Hg jedná se o tzv. hypotenzi.

V případě srdečního pulsu (3. hodnota) považujeme za ideální hodnoty mezi 60-80 tepů/min. Pokud hodnota pulsu převyšuje 90 tepů/min. jedná se o tzv. tachykardii (zvýšená tepová frekvence). Jestliže je naměřená hodnota pod 60 tepů/min. hovoříme o tzv. bradykardii (snížená tepová frekvence).

U profesionálních sportovců se tyto hodnoty značně liší, mohou být až o polovinu nižší.

Klasický tonometr Digitální tonometr

 

 

zpět

  • Home
  • Šablonu vytvořil Tomáš Hlad & techka s.r.o. Registrace