Zvrtnutý kotník

Zvrtnutý kotník je jedním z nejčastějších zranění v pohybovém aparátu. Vyskytuje se často v kontaktních sportech, jako například fotbal, basketbal nebo házená. Není však výjimka, že k bolestivé distorzi může člověk přijít i při lehkém běhu v těžším terénu. Tento bolestivý stav je často také doprovázen otokem, který hlavně první dny po zranění také může výrazně omezovat pohyblivost.

Mueller-Adjustable-Ankle-Support- bandaz-na-kotnik

Tak dochází k poškození vazu na různém stupni. Podle stupně poškození následně přizpůsobujeme i terapii. Dobrým pomocníkem i v rámci prevence může být bandáž na kotník, která umožňuje plný rozsah bolavému nebo ztuhlému kotníku. Pro úplné odlehčení zátěže se využívají francouzské berle. S chůzi o berlích má mnoho lidí problém a proto doporučujeme se podívat na následující video.

Před samotným cvičením se chodidla stimulují pomůckami jako jsou například masážní ježci nebo válečky. Poté následuje cvičení nestability v podobě korigovaného nákroku na balanční čočce, která je vhodná ke zlepšení koordinace, rovnováhy nebo celkového držení těla. Pro zvýšení svalové síly lze podle stupně odporu použít posilovací gumu. Způsobů jak cvičit s posilovací gumou je několik. Inspirovat se můžete v následujících videích.