Novinka na našem webu: Kupte více, zaplaťte méně! 🛒
U vybraných produktů nyní naleznete přehledné množstevní slevy – a navíc je lze kombinovat se slevovými kupóny! 💸

Bolest v bederní oblasti

Problémy s bederní páteří jsou velice časté napříč světem. Nejedná se jen o starší osoby, jak se často míní, ale čím dál častěji se s bolestmi v bederní oblasti potýkají i mladší lidé vzhledem k dnešnímu způsobu života. Bolesti můžou být různého charakteru – tupá nebo ostrá, postupně začínající nebo náhlá, lokalizovaná nebo difuzní, s iradiací nebo bez, či může být pocit tuhosti.

Pokud vás trápí bolesti bederní páteře, věnujte tomu pozornost, protože neléčené nebo chronické bolesti mohou zásadně ovlivnit každodenní fungování v životě. Klíčová je včasná diagnostika, individuálně zvolená léčba a především důsledná prevence.

Příčiny bolestí v bederní oblasti

Bolest v bederní oblasti, tedy spodní části zad, je komplexní problém, který může mít řadu různorodých příčin. Naštěstí se ve většině případů nejedná o závažné onemocnění, ale i tak by se bolesti bederní páteře neměly podceňovat a v případě tzv. red flags je nutné provést podrobnější vyšetření. Mezi red flags řadíme neúmyslný váhový úbytek, konstantní bolesti a zhoršování se v klidu, což by mohlo poukazovat na možnou malignitu.

Ve většině případů však bolesti bederní páteře plynou ze sedavého způsobu života jedince, nebo naopak z nevhodného nadměrného zatěžování bederní páteře (fyzicky náročná práce, sport…) či z nesprávných pohybových stereotypů. Nesprávné pohybové stereotypy zvyšují tlak na meziobratlové ploténky a klouby páteře, což urychluje vznik degenerativních změn páteře – artróza, výhřez ploténky, zúžení páteřního kanálu. Je potřeba mít na paměti i gynekologická a interní onemocnění (ledvinové kameny…).

Příčina ze sedavého způsobu života

K potížím bederní páteře přispívá vadné držení těla a svalové dysbalance, kdy často bývají oslabené hluboké stabilizační svaly, čímž se přetěžují páteřní struktury. Z mých zkušeností pacientům mnohdy chybí dostatečná mobilita kyčlí, a tak se pohyby odehrávají v bedrech místo v kyčelních kloubech, a tím se bederní oblast přetěžuje.

Hlavními svalovými skupinami, které svým napětím mění postavení pánve, jsou hamstringy (zadní strana stehen) a iliopsoas neboli bedrokyčelní sval (hlavní ohýbač kyčle). Tyto svaly bývají zkrácené právě ze sedavého způsobu života.

Svalová příčina

Taková bolest často vzniká v důsledku přetížení. V praxi se nejčastěji setkávám s pacienty, kteří přicházejí pro akutní bolesti zad po zvedání těžkých předmětů (posilování, stěhování…) nebo po náhlém nevhodném pohybu. Svaly jsou v nadměrném napětí s trigger pointy (spoušťové body), což jsou reflexně stažená svalová vlákna.

Kloubní příčina

Blokáda bederní páteře vzniká stejně jako svalová příčina (která jde s kloubní blokádou často ruku v ruce) při náhlém pohybu, zvedání těžkých předmětů nebo při dlouhodobém předklonu (např. zahradničení). Taková blokáda se projevuje ostrou bolestí.

Příčina od pánevního dna

Bolest bederní páteře může být spojena i s dysfunkcí pánevního dna, ať už z důvodu oslabení nebo nadměrného napětí této svaloviny. To má za následek dysbalanci v oblasti pánve, čímž se mění postavení kostrče, pánevních kostí vůči sobě, kyčelních kloubů a mnoho dalšího.

Na tyto změny reflexně reagují i okolní tkáně, jako jsou svaly a klouby právě v oblasti bederní páteře, což může způsobovat bolesti.

Fyzioterapeutka Mgr. Jitka Kobrová z Rehabilitace Rehasport doporučuje na terapii bederní páteře tyto produkty:

.
.
.
.

Neurologické příčiny

Hernie disku neboli výhřez ploténky je stav páteře, kdy jádro meziobratlové ploténky se dostane mimo své běžné umístění a může tak utlačovat nervové kořeny. To způsobuje silné ostré bolesti vystřelující do končetiny. Dráha iradiace do končetiny je charakteristická pro daný utlačený nervový kořen.

Mimo jiné pacienti uvádějí necitlivost končetiny, mravenčení a snížení svalové síly. K útlaku nervu může dojít taktéž při stenóze (zúžení) páteřního kanálu nebo kvůli osteofytům (kostním výrůstkům), které vznikají např. u artrózy bederní páteře.

Diagnostika bolestí v bederní oblasti

Stanovení správné diagnózy je stěžejní pro účinnou léčbu. Diagnostika většinou zahrnuje podrobnou anamnézu, kdy by mě jakožto fyzioterapeuta zajímal charakter bolesti (ostrá, tupá, vystřelující…), její lokalizace, trvání, okolnosti vzniku, zhoršující a ulevující pohyb/poloha.

Dále by mělo přijít vyšetření hybnosti páteře, citlivosti a reflexů dolních končetin a v neposlední řadě vyšetření svalové síly. Své místo v diagnostice mají také zobrazovací metody jako je rentgen, počítačová tomografie (CT) a magnetická rezonance (MRI), které dokážou odhalit strukturální změny páteře a orgánů. Pokud je podezření na infekci nebo zánětlivé onemocnění, měly by být provedeny i laboratorní testy.

Možnosti léčby bolestí v bederní oblasti

Do konzervativní léčby řadíme fyzioterapii zaměřenou na individuální potřeby (mobilizace, manuální terapie, uvolnění stažených svalů a trigger pointů, posílení oslabených svalů a další), užívání analgetik či myorelaxancií a využití tepla k uvolnění svalů nebo chladu u akutního zánětu.

U neurologických pacientů, kde selže konzervativní léčba, se volí chirurgický zákrok.

Prevence bolestí v bederní oblasti

K prevenci patří pravidelný pohyb a cvičení zaměřený na posilování, protahování a mobilitu kloubů (v tomto případě především páteř a kyčelní klouby), dále správná ergonomie a celkově zdravý životní styl (přiměřená tělesná hmotnost, dostatek spánku a regenerace, omezení psychické zátěže…). Z ergonomie je stěžejní opora pro bedra.

Kdy vyhledat lékaře?

Lékařskou pomoc je vhodné vyhledat v těchto případech: dlouhotrvající a neodeznívající bolest, bolest vystřelující do dolních končetin, ztráta citlivosti či svalové síly, potíže s vyprazdňováním, neúmyslný úbytek hmotnosti a bolesti bederní oblasti po pádu nebo jiném úrazu.