Novinka na našem webu: Kupte více, zaplaťte méně! 🛒
U vybraných produktů nyní naleznete přehledné množstevní slevy – a navíc je lze kombinovat se slevovými kupóny! 💸

Nošení ortézy – kdy je správný čas ortézu sundat?

Ortéza je skvělým doplňkem při rekonvalescenci po zranění nebo operaci, ale také při chronické nestabilitě v kloubu.
Hlavními vlastnostmi jsou poskytnutí opory, stability a do jisté míry i ochrana poškozené oblasti. Stejně jako u jiných pomůcek, i ortézu je potřeba sundat a nenosit ji trvale. Kdy to ale přesně je, záleží na mnoha faktorech.

Konzultace s odborníkem

Důležitější je neurčovat si délku nošení ortézy sám, zvlášť jedná-li se o stav po úrazu nebo operaci. V tomto případě je důležité konzultovat odložení ortézy s vaším lékařem nebo fyzioterapeutem, kteří znají váš konkrétní stav a průběh léčby/rehabilitace.

Obecné ukazatele pro odložení ortézy

U každého je důležitý individuální přístup, nicméně známe obecné ukazatele, podle kterých se dá orientovat, kdy se blíží vhodný čas na odložení ortézy:

  • Výrazné snížení bolesti: Pokud už necítíte silnou bolest v postižené oblasti. Bolest je signál, že něco není v pořádku. Jakmile ustoupí, znamená to, že se tkáně hojí.

  • Stabilita a pocit jistoty: Nemáte pocit, že by se vám končetina „podlamovala“ nebo byla nestabilní. Např. po distorzi kotníku byste po odeznění akutního stavu a řádné rehabilitaci měli být schopni na nohu plně došlápnout a udržet rovnováhu.

  • Obnovený rozsah pohybu: Postupné dosažení plného nebo téměř plného rozsahu pohybu v kloubu, který byl zraněn, je také důležitým faktorem.

  • Posílení svalstva: V průběhu rehabilitace se zaměřuje na posílení svalů kolem zraněné oblasti. Právě tyto svaly poté přebírají funkci ortézy a poskytují přirozenou oporu. Jsou-li dostatečně silné, ortéza již zpravidla není nutná.

  • Provádění běžných denních aktivit bez omezení: Pokud jste schopni bez bolesti a omezení provádět běžné denní aktivity, jako je chůze, sebeobsluha nebo domácí práce… Jedná se o další pozitivní znak.

Fyzioterapeutka Mgr. Jitka Kobrová z Rehabilitace Rehasport doporučuje tyto nejlepší ortézy:

.
.
.
.

Postupné odkládání je klíčové

Odkládání ortézy by mělo být postupné – tedy postupně snižovat dobu jejího nošení, tak aby se daný kloub mohl adaptovat na zátěž bez ortézy.
Na začátku můžete odkládat ortézu na krátké časové úseky, například při sezení nebo spánku, pokud vám to lékař nebo fyzioterapeut dovolí.
Postupně pak dobu bez ortézy prodlužujte. V případě, že se znovu objeví bolest nebo nestabilita, vraťte se k nošení ortézy a konzultujte to s odborníkem.

Co říci k sundání ortézy závěrem

Obecným cílem je plné zotavení a návrat k běžným aktivitám, a tedy i úplné odložení ortézy.
Ortéza je jen dočasná pomůcka, která podpoří průběh hojení a také rehabilitace, pro jejíž úspěšné zvládnutí je správné načasování sundání ortézy důležité stejně jako pro prevenci dalších zranění.

S tímto vším vám rádi pomůžeme u nás v Rehabilitaci Rehasport.