Barefoot pro děti

Barefoot obouvání nabývá na popularitě u dospělých čím dál tím více, ale pohled na tuto problematiku z hlediska fyzioterapie je často sporný. Jakými zásadami bychom se při výběru botiček pro děti měli řídit a kdy je vhodné sáhnout po barefoot botičkách? V následujícím článku vám nabídneme náš pohled na tuto problematiku.

Co je to nožní klenba?

V úvodu článku bychom rádi definovali, co to vlastně nožní klenba je. Klenba nohy je tvořena jak vyklenutím kostěných struktur chodidla, tak napětím měkkých tkání, jako jsou drobné svaly nohy a vazy spojující drobné kosti nohy. Systém kleneb je tvořen dvěma paprsky podélné nožní klenby a příčnou klenbou (viz. obrázek). Nožní klenba chrání cévy a nervy chodidla, ale především umožňuje pružný došlap. Díky ní je chodidlo schopno přizpůsobovat se měnícímu se terénu a “uchopovat” ho. Zajišťuje nám stabilitu a možnost kvalitní lokomoce. Postavení chodidel a stav klenby má značný význam pro postavení vyšších segmentů, tedy celého těla. Může tak hrát významnou roli při vadném držení těla, proto je při terapii u dětí i dospělých vhodné brát tuto provázanost v potaz.

Vývoj klenby nohy u dětí

S nožní klenbou se nerodíme, ale tvoří se nám postupem času, kdy se naše tělo pomalu vertikalizuje do svislé polohy. Cca do tří let věku je na chodidle přítomen tukový polštářek, který často může být rodiči zaměňován za plochou nohu. Vlivem postupného zatěžování chodidla se systém kleneb začíná aktivně vytvářet. Tvorba klenby vrcholí kolem šestého roku. Pro fyziologický vývoj klenby je důležité, aby dítě prošlo všemi důležitými fázemi pohybového vývoje. Pro správný vývoj nožní klenby je důležitá i například fáze lezení po 4, kdy dochází k aktivaci drobných svalů nohy a nastavování fyziologického postavení v hlezenních kloubech. V tomto období je pro děti nejlepší nechat chodidla volná, bez jakékoliv obuvi. Když už se děti začnou stavět a obcházet nábytek, je možné jim pořídit capáčky, či protiskluzové ponožtičky, avšak zařazování chůze naboso drtivé většině dětí velmi prospívá.

První chůze a první botičky

Když už děti hezky samostatně stabilně chodí v prostoru je možné jim začít vybírat vhodnou obuv. Tento proces je často náročný a je dobré se držet pár pravidel, abychom dětem co nejlépe přizpůsobili podmínky pro správný vývoj. Za sebe bych shrnula tyto zásady: aby botičky měly co nejvíce místa pro prstíčky (aby špička boty byla široká a prsty neutlačovala), dále aby byla podrážka boty měkká a ohebná a umožnovala tak chodidlu aktivně se zapojovat do krokového cyklu a poslední spíše praktická zásada, aby se botičky snadno nasazovaly a sundavaly, ideálně tedy aby byly na suchý zip. U výběru by se mělo počítat s nadměrkem botičky, tak aby se nám za patičku vešel malíček a botička nebyla pro dítě příliš těsná. Je dobré v nových botičkách prvních pár dní děti pozorovat, jestli se jejich stereotyp chůze nějak výrazně nezměnil oproti chůzi bez botiček.

Barefoot, ano nebo ne?

V rámci barefoot obouvání je nutné držet se individuálního přístupu, a to jak u dětí tak u dospělých. “Bosoboty” mohou být úžasným pomocníkem, ale věřím, že v některých případech mohou nadělat více škody než užitku. V první řadě je nutné říci, že bych je nedoporučila pro chůzi po tvrdém rovném povrchu, tedy výhradně jen pro chození po chodnících ve městě či doma na plovoucí podlaze. V tomto případě by pro nožičku byla lepší obuv s podporou klenby nožky, tedy s mírně vyklenutou podrážkou. I doma je však možné klenbu nožky podporovat, například chozením po různých nášlapných koberečcích či balančních podložkách naboso. Ideální je barefooty vytáhnout na procházku do přírody, kde je povrch měkčí, navíc proměnlivý. Noha tak má v barefootech možnost se terénu hezky přizpůsobovat a simulovat tak chůzi naboso. Svaly chodidla hezky pracují a stimulují i zbytek těla k prospěšné aktivitě a fyziologické postuře. Pozornost je však třeba věnovat dětem s nestabilitou hlezenních kloubů, v tomto případě bych vybírala spíše obuv, která kotník podrží ve středním postavení a případně má i podporu patičky. V případě přítomnosti deformit nožiček, či ploché nohy je vhodné konzultovat výběr bot s odborníkem a kombinovat s cíleně vedenou terapií.

 

Autorka článku je fyzioterapeutka Fakultní Thomayerovy nemocnice