Bederní opěrka Rehabiq

 

Co v článku naleznete

  • Co je to bederní opěrka Rehabiq.
  • Kdy a jak se používá.
  • Proč je vhodné bederní opěrku Rehabiq používat.
  • Jak snižuje bolest?
  • Dá se bederní opěrka Rehabiq něčím nahradit?
  • Z čeho je bederní opěrka Rehabiq vyrobena?
  • Výhody bederní opěrky Rehabiq.

 

Bederní opěrka Rehabiq

 

Co je to bederní opěrka Rehabiq

Bederní opěrka Rehabiq je válec specifického průměru, který pomáhá udržovat správný sed a tím snižuje a odstraňuje bolesti zad. Základní varianty bederní opěrky jsou dvě - měkký válec (soft) pro lidi s váhou do 95 kg a tuhý válec (hard) je vhodný pro osoby s hmotností od 95 kg výše. Bederní opěrka je důležitou součástí celkové léčby (fyzioterapie), která by měla být zejména aktivní - pohybová. Bederní opěrka Rehabiq je vhodná pro všechny, které trápí bolesti jakékoliv části zad, zvláště však bederní páteře. Rozhodně ji doporučujeme používat všem, kteří mají sedavé zaměstnání. A to v rámci prevence i léčby.

 

Bederní opěrka Rehabiq - měkká

Kdy a jak se používá

Bederní opěrka se používá při sezení. Umisťuje se do oblasti, kde končí horní okraj kalhot, tedy do spodní části zad - beder. Je nutné se posadit až úplně do zadní části sedáku židle a do válce se opřít. Páteř je dvojitě esovitě prohnuta. V oblasti krční páteře a v bedrech se prohnutí nazývá lordóza, v hrudní páteři kyfóza. Pro bezbolestný stav zad, je mimo jiné důležité, tato zakřivení udržovat. K tomu nám dopomáhá bederní opěrka Rehabiq, která zajišťuje správné lordotické zakřivení v bedrech během sedu a tím korektní nastavení zbytku páteře. Správný sed, a tedy správné zakřivení páteře, bychom měli udržovat, alespoň 50% z celkového prosezeného času za den. Pokud je člověk přes den aktivní, vykonává mnoho pohybů různými směry a může tělu, resp. páteři dopřát tuto pohybovou pestrost, obvykle ho záda nebolí. Páteř je tedy dynamicky zatěžována v rozličných směrech a to ji udržuje v bezvadném stavu. Bohužel bývá to spíš naopak. Lidé mají přirozeného pohybu méně a méně a převažuje sed. Sed je pro páteř statická zátěž. Síla tedy působí dlouhodobě jedním směrem a to strukturám páteře brzy začne vadit a ohlásí se bolest. Bederní opěrka Rehabiq, ale může situaci změnit.

V sedě je pro mnoho lidí velice obtížné udržet správné zakřivení páteře. Často sedí v chabém (kulatém) sedu, kdy se bederní oblast oplošťuje, hrudní páteř se ve své kyfóze zvětšuje a krční páteř spolu s hlavou se předsouvá dopředu. Přirozené anatomické křivky tedy mizí. Pokud statická zátěž v jednom směru trvá dlouho, vede k bolestem v bederní páteři, bolestem kolem lopatek, bolestem hlavy nebo až k propagaci obtíží do dolních či horních končetin. Hlavně bedra během chabého sedu trpí. Dochází ke zvýšení tlaku na meziobratlové ploténky i klouby, nadměrnému protahování vazů a dalších měkkých tkání, které jsou nervově zásobeny a proto z nich můžeme cítit bolest. Aby nedošlo k poškození těchto struktur, vysílají bolestivý signál. Bolest je tedy příznakem toho, že máme něco změnit. Bohužel spousta lidí signalizaci nepřikládá váhu, resp. ji nedokáží rozklíčovat a místo toho sáhnou pro prášek proti bolesti. A přitom by stačilo tak málo…. Opravit sed a využít bederní opěrky Rehabiq. Protože ruku na srdce, kdo dokáže v korigovaném sedu setrvat celou pracovní dobu 8 a více hodin? Dále k tomu připočtěte sezení v autě nebo v MHD, sezení doma na gauči u televize aj.

 

Bederní opěrka pro zdravé sezení

Proč je vhodné bederní opěrku Rehabiq používat a jak snižuje bolest?

Bederní opěrka pomůže v tom, aby bolest snížila či ji zcela odstranila. A to tím, že při opření beder do válce, dochází k návratu fyziologické křivky spodní části zad- bederní lordózy a zkoriguje se nastavení celé páteře. Tím se snižuje tlak na meziobratlové ploténky a klouby. Předpjaté struktury se vrátí do svého normálního napětí a nemají již důvod k tomu, aby vysílaly signál bolesti. Samozřejmě nejlepší je bederní opěrku využívat v rámci prevence a to jak v autě, kanceláři, doma na gauči nebo když jdete do kina nebo divadla. Bederní opěrka Rehabiq eliminuje dopad škodlivého statického zatížení páteře, který (chabý) sed způsobuje.

 

Bederní opěrka Rehabiq zmírňuje bolesti zad

Dá se bederní opěrka Rehabiq něčím nahradit?

Určitě vás již napadlo, že by se bederní opěrka Rehabiq dala něčím nahradit. Samozřejmě jako první pomoc lze využít malý polštářek, srolovaný ručník nebo měkký nafukovací míček tzv. overball, v krajním případě i PET láhev. Všechny tyto alternativy lze doporučit pouze do té doby, než si bederní opěrku Rehabiq pořídíte, protože nemají ani odpovídající tuhost resp. měkkost a ani odpovídající tvar a záda by vás mohla naopak začít bolet. Nemají úchyt a při každém vstávání ze židle vám budou padat a pak se vám nebudou chtít používat.

Z čeho je bederní opěrka Rehabiq vyrobena?

Bederní opěrka Rehabiq je vyrobena z pěnového polyuretanu. Potahem je kvalitní vysokogramážní bavlna. Dá se snadno odejmout a vyprat. Váleček je opatřen úchytem, který lze pohodlně nastavit na požadovaný rozměr, a tak připevnit téměř kolem každé sedačky či židle. Celá bederní opěrka je lokálním produktem. S největší pečlivostí je pro vás šijí na Vysočině. I veškeré komponenty jsou českého původu – zip, textilie i výplň z pěnového polyuretanu. Všechny použité materiály splňují ty nejpřísnější certifikace kvality a nezávadnosti jak z hlediska hygienického, ekologického tak humánního.

 

Rehabiq Bedrní opěrka

Výhody bederní opěrky Rehabiq

Jedinečnost pomůcky tkví zejména v jednoduchosti. Bederní opěrka Rehabiq není zázračný všelék. Vnímejte ji jako součást zdravého životního stylu s dostatkem pohybu či součást fyzioterapeutické léčby. Napřímené sezení nepatří mezi automatismy. Musíme se na něj soustředit. Ve chvíli, kdy přemýšlíme nad něčím jiným nebo např. sledujeme film, je velice těžké sedět správně. Bederní opěrka slouží k tomu, abychom zachovali správný sed, aniž bychom na to museli neustále myslet. Aby záda nebolela, měli bychom správný sed udržovat alespoň z 50% času v sedě, a v tom právě bederní opěrka Rehabiq dokáže pomoct.