Cvičení s Thera-Band CLX

Thera-Band CLX je vylepšenou variantou klasického Thera-Bandu. Hlavní výhodou je přítomnost jedenácti smyček, díky kterým lze gumu zachytit za končetiny a není tak potřeba při cvičení Thera-Band jakkoli omotávat či držet. Škála cviků se tak rozšiřuje oproti cvičení s klasickým Thera-Bandem, jelikož jsou končetiny volné k úchopu či opoře. Lze tak například dle potřeby kombinovat více pomůcek najednou. Thera-Band CLX je dostatečně dlouhý (2 metry) a je dostupný v sedmi barevných variantách rozdělených podle míry odporu, který je při prováděném pohybu kladen.

Thera-Band-CLX-je-elasticky

Proč pro cvičení využívat elastický odpor?

Thera-Band CLX spadá do škály cvičebních pomůcek, které tělu kladou elastický odpor. Čím může být cvičení s elastickým odporem výhodné a jak působí na naše tělo? Jedná se o formu šetrného odporového tréninku, při kterém je svalu kladen odpor během celého průběhu díky elasticitě použité pomůcky. Pohyb lze provádět plynule a je možné ho kontrolovat tak, aby docházelo k fyziologickému zapojení svalů a ke správnému postavení segmentů těla. Díky postupně měnící se intenzitě odporu se zvyšuje efektivita svalové práce, dochází k náboru velkého množství motorických jednotek a aktivaci mnoha svalových vláken v různých fázích pohybu. Při cvičení s elastickým odporem využíváme koncentrické i excentrické práce svalu, čímž se výrazně zvyšuje efektivita cvičení. Koncentrie nastává ve fázi, kdy se sval zkracuje a překonává odpor natahující se gumy, excentrie naopak při návratu do výchozí polohy, kdy se sval vrací k původní délce a musí v průběhu návratu brzdit stahující se gumu. Ve své praxi elastický odpor využívám hojně, jelikož lze pomocí Thera-Bandu zacílit na konkrétní sval či svalovou skupinu a docílit tak jeho relaxaci či aktivaci v závislosti na způsobu použití pomůcky a nastavení výchozí polohy. Při terapii svalových dysbalancí je právě toto velká výhoda.

Thera-Band CLX-pro-odporovy-trenink

Příklad využití Thera-Bandu CLX při přetížení bederní páteře

Bolesti v oblasti dolních zad trápí v dnešní době velké množství lidí. Vlivem nevhodných stereotypů, velkého podílu sedu v našem každodenním životě a naopak malému podílu přirozeného pohybu se bohužel bolest či pocit přetížení v oblasti bederní páteře stává součástí našeho života. Velice často souvisí přetížení svalů v této oblasti s nedostatečnou funkci hlouběji uložených stabilizačních svalů, jejichž aktivaci bych ráda ilustrovala níže. Cvik při správném provedení vede k zapojení těchto často opomíjených svalů a tím pádem pomůže odlehčit svaly v oblasti bederní páteře.

Lehneme si na záda, nohy pokrčíme v kolenou do 90ti stupňů a zvedneme nad podložku. Zastabilizujeme se v dané pozici, zatím bez odporu Thera-Bandu CLX: zhluboka se nadechneme nosem do oblasti spodního břicha, necháme celou páteř roztát do podložky, dbáme na uvolněná ramena, obličejové svaly a svaly kolem krku. Neprohýbáme se v bedrech, břicho je aktivně zapojené, volně dýcháme.

Thera-Band CLX-je-dlouhy-2 metry

Zvedneme obě ruce s mírně pokrčenými lokty a dlaněmi směrem k hrudníku, tak jako bysme objímali velký gymnastický balón. Pozor, ramena jsou stále volně položená na podložce a co nejdále od uší, lopatky směřují pomyslně do zadních kapes kalhot.

Do této pozice se znovu dostaneme již s použitím Thera-Bandu CLX tak, že si prostřední část omotáme kolem stehen a ruce zahákneme do úchytek. Theraband se nám nad hrudníkem kříži a je mírně napjatý. Několikrát se nadechneme zhluboka do bříška a snažíme se držet pozici. Neprohýbáme bedra, nezakláníme hlavu.

S nádechem můžeme postupně zkusit pohybovat pažemi směrem k hlavě, ale stále držet zpevněný trup tak, aby se nám nerozpojil, neprohnuli jsme se v bedrech a nepovolili břicho.

Nejefektivnější v rámci terapie bolesti zad je samozřejmě komplexní vedená fyzioterapie, práce s dechovým stereotypem, mobilitou a ergonomie pracovního prostředí. Tento cvik hojně využívám a pacientům zdůrazňuji, že jeho správné provedení je základ úspěchu.

 

Autorka článku je fyzioterapeutka Fakultní Thomayerovy nemocnice