Diastáza a možnosti jejího řešení
Co je to diastáza břišních svalů?
Už jen samotné slovo diastáza je takovým věčným strašákem žen, zejména po porodu. Jedná se o rozestup přímého břišního svalu, v praxi vypadající jako prohlubeň či při aktivaci “vypouklý váleček” na středové linii břicha. Dochází k oddálení dvou částí svalu a rozvolnění vazivového pruhu, který je spojuje. Důvodů, proč se diastáza může objevit je více. U žen se velmi často objevuje během a po těhotenství, kdy je na břišní stěnu vyvíjen velký tlak. V průběhu šestinedělí je však šance, že se diastáza sama upraví, popřípadě s přispěním šikovného fyzioterapeuta je její redukce na velmi dobré cestě. Diastázu lze občas pozorovat i u dětí, a to již od novorozeneckého věku. V tomto případě často stačí správná manipulace s miminkem či jemné cvičení a svaly bříška se zapojí tak, jak mají.
Co diastázu způsobuje?
S diastázou se však nemusí potýkat jen ženy či děti, obecně totiž vzniká kvůli přetěžování a neadekvátnímu zapojování/přetěžování přímého břišního svalu. V tomto případě se rozestup může objevit právě při horečném dlouhodobém posilování zaměřeném pouze na přímý břišní sval (příkladem cviku jsou klasické sklapovačky). Lze tak tento typ diastázy nazvat jako tzv. vycvičený. Nelze říci, že by cviky zaměřené cíleně na přímý břišní sval byly ze zásady špatné, je však nutné je kombinovat se správným zapojením dechu a stabilizačního systému, tedy i ostatních, hlouběji uložených svalů břicha. Faktory, které k vytvoření diastázy přispívají jsou také obezita a genetika.
Proč je potřeba diastázu vůbec řešit?
Nejen, že mnoha lidem vadí diastáza z estetického hlediska, z funkčního hlediska pro naše tělo také nedělá dobrotu. Samozřejmě záleží na konkrétním typu diastázy a obecně její funkčnosti či nefunkčnosti, kterou už musí posoudit samotný vyšetřující fyzioterapeut. Ale obecně, adekvátně zapojené břišní svaly se podílí na stabilizaci celého trupu a těla. Spolupracují s bránicí, pánevním dnem a hlubokými svaly zad. Nezřídka dysbalance této spolupracující jednotky při diastáze způsobuje bolesti zad nebo problémy v oblasti pánevního dna. Přidruženými obtížemi může být kýla. Proto je určitě lepší diastázu aktivně řešit.
Jak se diastáza léčí?
Metodou první volby je fyzioterapie, která se zaměřuje na fyziologické zapojení hlubokého stabilizačního systému. K redukci diastázy pomáhá aktivace šikmých břišních svalů a jejich zapojení do posturálního systému daného pacienta. Ideálně i s využitím široké škály pomůcek, jako jsou overbally, gymbally, posilovací gumy. S cvičením se ideálně začíná v poloze vleže na zádech, dále se posouvá do náročnějších pozic, postupně až do stoje.
Fyzioterapeutka Mgr. Jitka Kobrová z Rehabilitace Rehasport doporučuje na terapii při diastáze tyto produkty:
Nezapomínejte na správné dýchání
Nedílnou součástí je správný dech, který zajistí soulad zapojení svalů s bránicí. Nádech nosem směřujeme do oblasti pánve, nebo “kolem pásu kalhotek”. Pomocnou metodou může být aplikace kineziotapu.
Autorka článku je fyzioterapeutka Fakultní Thomayerovy nemocnice