Fasciální válce

Fasciální válec neboli foam roller, posledních letech velice oblíbená pomůcka nejen sportovců. Na jakém principu vlastně funguje, k čemu je dobrý a jak ho používat? Na to se blíže podíváme v následujícím článku.

Co to fasciální válec je? 

V první řadě bychom si měli definovat, co znamená slovo fasciální. Je odvozeno od fascie, což je vazivová struktura obalující svaly. Právě na tu, mimo jiné měkké tkáně, mají vliv fasciální válce. Fascie je nedílnou součástí svalové struktury, obaluje sval, čímž ho ochraňuje, drží jeho tvar, působí jako jakýsi převodník síly mezi svalem a kostí, podílí se na nervovém i cévním vedení do svalu a také jeho termoregulaci. Aby však fascie správně fungovala a plnila tak své funkce vůči svalu, je zapotřebí, aby byla dostatečně posunlivá a protažitelná. Vlivem mnoha faktorů (zranění, přetěžování, nefyziologické stereotypy) může docházet ke změnám na fascii, vzniku adhezí a omezení její pohyblivosti. V takové situaci je tímto stavem ovlivněn i samostný sval. Tento vztah samozřejmě platí i v opačném případě. Proto je na místě o fascii pečovat. S tím nám může pomoci právě fasciální válec.

14508_theragun-wave-roller--vibracni-masazni-valec_2

Na jakém principu fasciální válec funguje?

Válec působí přes několik vrstev měkkých tkání tlakem až na fascii a sval. Tím způsobuje v dané oblasti zvýšení prokrvení, tímpádem vyšší přívod kyslíku do tkání a zároveň odvod metabolitů. Je tak nastartován efektivnější proces regenerace. Válec umožňuje nastavit vhodný svalový tonus a pomáhá při prevenci vzniku svalových křečí, především díky odvádění zplodin. Dle studií je také pomocníkem při pozátěžové bolesti svalového aparátu.
Dále zejména v kombinaci se statickým stretchingem pomáhá zvětšovat rozsah pohybu, čímž lze docílit prevence zranění při tréninku bez přípravy tkání na pohyb. Fascie se po aplikaci stává volnější, pohyblivější a není tak náchylná k tvorbě adhezí (nežádoucích spojů).

Jak fasciální válec používat?

Vždy platí, že z počátku je nejlepší volbou opatrnost. Ne každému je tzv. rollování příjemné a má požadované účinky. Každé tělo je jedinečné, stejnětak jeho reaktivita na různé podněty. Válcování tedy můžeme začít zjemna, regulovat tlak vyvíjený na tkáně a začít spíše s kratší dobou válcování, kolem pár desítek sekund.
Válcovat lze před tréninkem jako příprava na zátěž i po tréninku v rámci regenerace. Není však pravidlem, že jsou válce součástí pouze sportovního světa. Lze je využít například v kanceláři. A to nejen jako pasivní masážní pomůcku, ale také pro aktivní cvičení. Válec používáme na často přetížené svalové struktury, jako jsou například hýžďové či lýtkové svaly. Velice často je také využíván k uvolnění bederní a hrudní páteře.

Typů fasciálních válců je hned několik. Výběr tvrdosti či povrchu je pak čistě individuální. Na webu najdete i mnoho dalších pomůcek fungujících na stejném principu, například fasciální míčky či menší válečky určené pro plosku nohy https://www.rehabilitacnipomucky.cz/masazni-valce/. Ať už se jedná o kterýkoliv typů, může být účinným pomocníkem a zpestřením v rámci cvičení.

1284-7_waveroller-pkg-eu-8-optimized