Jak na akutní bolesti přední strany holeně

V dnešním článku a přiloženém videu si shrneme, jak se dá pracovat s bolestmi na přední straně holeně.

Bolesti v této oblasti se ve velké míře týkají běžců, a to zejména v případě, kdy podcení postupnou adaptaci na tréninkové dávky, ale svou roli samozřejmě také hraje technika běhu, došlapu, obuvi. Svaly, které bývají nejvíce přetížené jsou zdvihače prstců a m. tibialis anterior, ve kterých se často nalézají spoušťové body. V dalších fázích může dojít až k zánětu měkkých tkání či okostice v dané oblasti.

V akutní fázi lze využít kryosáček, kdy danou oblast chladíme intervalově 5-10 minut, a to v prvních cca 48 hodinách. Po odeznění vyšší bolesti a akutní fáze je na místě začít s aktivní fází rehabilitace.

Dále můžeme například využít aplikaci flossbandu v kombinaci s manuálními technikami, abychom zvýšili regenerační procesy v dané oblasti. Flossband aplikujeme na oblast bérce a vybereme si, zda chceme jemné manuální techniky ke stimulaci prokrvení. V rámci aplikace kinesiotapu zvolíme prostorovou korekční techniku, kdy chceme zejména odlehčit přetíženou oblast.

Fyzioterapeutka Mgr. Jitka Kobrová z Rehabilitace Rehasport doporučuje na terapii při bolesti přední strany holeně tyto produkty:

.
.
.
.

 Jak na tejpování přední strany holeně?

1. Tejp si vyměříme na délku bolestivé oblasti. Vystřihneme do tvaru I.
2. Budeme následně lepit v protažení, zkusíme propnout špičku.
3. Pásku lepíme od prostředka, s minimálním tahem 10-15% po délce bérce.
4. Konce dolepíme volně, bez napětí.
5. Zažehlíme.

Jako další by měla být součástí zejména aktivní část terapie, která dolní končetinu navrátí do funkčního stavu v kontextu celého trupu.

 

Autorka článku je fyzioterapeutka Fakultní Thomayerovy nemocnice