Jak na tenisový loket?

V dnešním článku si shrneme, jak si lze pomoci při tzv. tenisovém lokti. V přiloženém videu naleznete názorné ukázky těchto technik.

y

Tenisový loket, neboli epikondylitida na laterální straně lokte (vnější straně), je zánět šlach extenzorů zápěstí, který bývá způsoben jednostranným přetěžováním dané oblasti buď při sportu či při práci. Jedná se o bolestivý stav, který se dá vyprovokovat nejen palpačně, tedy dotykem v dané oblasti, ale také ohnutím předloktí či 3. a 4. prstu. Cílem naší terapie je přetížené svaly předloktí efektivně uvolnit a následně je optimálně posilovat, abychom se zbavili bolesti v oblasti loketního kloubu. K terapii lze využít některé z následujících metod či jejich kombinaci:

Flossbandová páska

Na začátku aplikace flossbandové pásky vytvoříme pevnou kotvu v oblasti zápěstí a následně obtáčíme pásku v poměrně velkém tahu až směrem k lokti, tedy do oblasti bolestivosti. Pro zvýšení efektu lze provést s páskou na předloktí několik aktivních pohybů či manuálně omotanou oblast na několika místech stlačit. Přibližně po 30 - 40 ti sekundách můžeme flossband pomalu odstranit a v případě potřeby aplikaci znovu opakovat. Po aplikaci by mělo v dané oblasti dojít ke zvýšení míry metabolismu a snížení tak hypertonu svalů předloktí.

Flossband-pomaha-pri-bolestech-lokte

Coolant spray

Po aplikaci flossband pásky je ideální použít na svaly předloktí techniku spray and stretch. Tato technika spočívá v aplikaci chladivého spreje na oblast přetížených svalů předloktí minimálně ze vzdálenosti 15 cm tak, aby nedošlo k poškození kůže. Následně se celá tato oblast uvede do natažení, v němž vydržíme 30 - 60 sekund. Pomocí ochlazení a následného protažení se snažíme docílit snížení bolestivosti a nastavení ideálního napětí ve svalech.

Pomoci-ochlazení-snizime-bolestivost

Kinesiology tape

Pro odlehčení dané oblasti je ideální využít inhibiční aplikace tejpovací pásky. Aplikaci začneme v oblasti zápěstí vytvořením pevné kotvy v neutrálním postavení ruky a následně tejp lepíme bez napětí v protažení až směrem k loketnímu kloubu, kde kotvu umístíme na laterální straně. Nezapomeneme řádně zažehlit.

Aplikace-tejpovaci-pasky-na-loket

Aktivní cvičení

Posilování dané oblasti je nejdůležitějším bodem prevence dalšího vzniku obtíží s tenisovým loktem. Cvičení lze provádět například s odporovou gumou vykonáváním pomalých pohybů v zápěstí s předloktím a loktem opřeným o lehátko. Dále lze pro cvičení využít například pomůcku FlexBar, tak jako lze vidět v přiloženém videu.

 FlexBar-pomaha-pri-tenisovem-lokti

Využití ortézy

Při bolesti při sportu či pracovním nasazení lze využít speciální ortézu na předloktí, která danou oblast pomůže stabilizovat a ochránit. Ortéza se umístí minimálně 3-4 cm pod oblast lokte z laterální strany.

 Paska-na-tenisovy-loket-Mueller

V ideálním případě však přistupujeme k této diagnóze komplexně a bereme v potaz možné obtíže či dysfunkce i v jiných oblastech těla. A dbáme především na prevenci vzniku tenisového lokte správně nastaveným kompenzačním cvičením.

 

Autorka článku je fyzioterapeutka Fakultní Thomayerovy nemocnice