Nabídka kompenzačních a rehabilitačních pomůcek - druhý díl

V první části jsme si něco řekli všeobecně o kompenzačních pomůckách a zaměřili jsme se na pomůcky, které usnadňují pohyb v prostoru a pomáhají lidem k lepší mobilitě a samostatnosti. V této části se budeme věnovat kompenzačním pomůckám pro sebeobsluhu, které pomáhají lidem při běžných denních činnostech. Poslední část článku jsem věnovala ortézám.

Kompenzační pomůcky pro denní činnosti

  • madla
  • nástavce na WC
  • sedačky do vany a sprchy
  • polohovací křesla a lůžka
  • polohovací hrazda
  • antidekubitní podložky a matrace
  • zvedáky a závěsy

Kompenzační pomůcky po operaci či hendikepu

Díky onemocnění, hendikepu či díky věku se pacient může dostat do situace, kdy si sám nebude schopen pomoc. Například zvednutí z toalety, otevření láhve, osobní hygiena, nazutí ponožky a tak dále. V těchto případech přicházejí vhod kompenzační pomůcky pro sebeobsluhu.

Nezřídka se stává, že pacienti díky úrazu nebo díky věku ztratí svalovou sílu a nejsou schopni poté sami doma fungovat. Nejen v rámci svalové síly, ale například i v rámci režimových opatření, které mnohé operace a diagnózy vyžadují.

Navlékač ponožekNástavec na WC 10 cm s fixacíSedačka do sprchy s madlySedačka na vanu s výřezem

Například operace kyčelního kloubu, kdy pacient nesmí přesáhnout úhel v kyčli přes 90°, aby nedošlo k její luxaci. A přichází první problém jako je obutí bot a zavázaní tkaniček, pokračující přes oblečení ponožek, sed na toaletu, vstávání do stoje a tak dále. V těchto případech je nutné na sezení využívat například sedací klín, nástavec na toaletu (přenosný, s madlem, vyměkčený, plastový), elastické tkaničky do bot, lžíci na obuv, oblékač ponožek a v neposlední řadě pacienti také uvítají sedačku do vany či sprchy, která může být skládací, přenosná, otočná, jištěná protiskluzovou podložkou.

Ergonomický multiotvírák 3v1Nastavitelná vidlička s fixačním páskemPůlič práškůHrnek s výřezem pro nos

U člověka se během evoluce vyvinul palcový úchop, díky němuž jsme schopný držet šálek od čaje, odemknou klíčem zámek, zapnout si knoflík u košile a tak dále. I když si to během dne neuvědomujeme, využíváme jak pravou, tak levou horní končetinu. Samozřejmě jedna ruka je dominantní – ta hlavní, kterou například píšeme. To neznamená, že druhou nepotřebujeme, ta přidržuje, nese a dopomáhá. To, jak je druhá ruka důležitá si člověk uvědomí až v případě, že se s tou první něco stalo. Může se jednat o zlomeninu, trvalé zpevnění kloubu, amputaci, omezený rozsah pohybu a tak dále. V těchto případech pacienti nejvíce využívají pomůcky pro sebeobsluhu s ergonomickým držením – prkénka, příbory (které se dají i polohovat do různých poloh), hrnečky či šálky. Také do kompenzačních pomůcek pro stravování spadají například různé otvíráky vod a konzerv, které mohou být i elektrické anebo jsou multifunkční. Daly by se sem zařadit i řezáky a drtiče léků.

Držák toaletního papíru

Za velmi užitečnou věc považuji držák toaletního papíru. Ramenní kloub bývá velmi často omezen při pohybu vzad a vnitřní rotace. Takhle se ruka prodlouží a člověk může v pohodlí dokončit intimní hygienu.

Pacienti, kteří jsou například na vozíku a nemohou se velmi dobře pohybovat nebo pacienti, kteří jsou upoutáni k lůžku si ruku mohou prodloužit přes podavač předmětů (skládací, otočný, teleskopický). Pacienti tento podavač rádi využívají i například k oblékání volných ponožek či bot.

Pacienti, kteří mají těžký hendikep nebo mají problém například s přesuny či s poruchou udržení horní poloviny těla ve vertikále využijí zvedák s pásem, který tak umožní lepší, méně náročný a komfortnější přesun – vhodné pro pacienty s vyšší hmotností nebo pro pacienty, kteří nespolupracují a potřebujeme je verikalizovat alespoň do sedu. Pro pacienty, kteří při přesunech pomáhají jsou vhodné přesouvací podložky – například přesun vozíčkáře z postele na vozík.

Když zůstanu ještě chvíli u těžkých imobilních pacientů, je důležitý také jejich komfort při spánku a během dne, kdy je nutné zabezpečit jejich Antidekubitní matracePedálová pomůcka pro rehabilitacipolohu těla proti dekubitům. Jednak je důležité polohování, které by se mělo měnit každé 2 hodiny přes den, v noci po 4 hodinách. Mimo to je vhodná i antidekubitní matrace, která je složená ze vzduchového a pěnového dílu. Jednotlivé díly se dají přehodit do různých poloh a tím docílíme vyžadované polohy. Matrace je omyvatelná a hlavně prodyšná. 

Ať už je člověk upoutaný na vozík a potřebuje procvičit ruce nebo po operaci dolní končetiny, či chce lehce posilovat a pohybovat s horními či dolními končetinami v rámci kondičního cvičení je vhodné využít pedálovou pomůcku – vhodná je i pro lidi ve vysokém věku.

Ortézy a bandáže

Do kompenzačních pomůcek musíme zahrnout i ortézy a bandáže. Většinou jsme se s těmito pomůckami setkali po nějakém úrazu, operaci Bandáž na loket Muellernebo například k zajištění stability kloubu při sportu či chůzi. Důležitý je komfort při nošení, a proto je důležitý i správný výběr ortézy. V naší nabídce naleznete sortiment od Americké firmy Mueller

Ortézy máme jak na dolní končetiny – kotník, koleno, tak na horní končetiny – loket, zápěstí, rameno. Většinou se k nim dostaneme po operaci vazů či ochablosti svalů po operaci. U kotníků potom po distorzích. U zápěstí potom převládá syndrom karpálního tunelu nebo artróza metacarpofalangového kloubu palce.

Bederní pás MuellerNejvíce dostupné a k vidění jsou potom v populaci bederní pásy a ortézy na záda. Ty se nejvíce nosí v pooperačních fázích nebo v případě osteoporózy či artrózy. Hodně neurologů také předepisuje bederní pás u obézních pacientů, kteří díky tomu mají poruchu statiky i dynamiky páteře.

Do ortéz také zahrnujeme chrániče – jak kloubní, tak i suspenzory či chrániče zubů.

Závěrem bych chtěla říci, pokud si nebudete vědět rady s výběrem jakékoliv kompenzační pomůcky navštivte svého ortopeda či ošetřujícího lékaře, který Vám s výběrem pomůže a poradí. S výběrem Vám také rád pomůže fyzioterapeut popřípadě ergoterapeut. U každé kompenzační pomůcky je nutný komfort, protože se stane na nějaký čas nedílnou součástí Vašeho života.

Michaela Dudková

Autorka článku Bc. Michaela Dudková