Nabídka kompenzačních a rehabilitačních pomůcek - druhý díl

V první části jsme si něco řekli všeobecně o kompenzačních pomůckách a zaměřili jsme se na pomůcky, které usnadňují pohyb v prostoru a pomáhají lidem k lepší mobilitě a samostatnosti. V této části se budeme věnovat kompenzačním pomůckám pro sebeobsluhu, které pomáhají lidem při běžných denních činnostech. Poslední část článku jsem věnovala ortézám.

Kompenzační pomůcky pro denní činnosti

  • madla
  • nástavce na WC
  • sedačky do vany a sprchy
  • polohovací křesla a lůžka
  • polohovací hrazda
  • antidekubitní podložky a matrace
  • zvedáky a závěsy

Kompenzační pomůcky po operaci či hendikepu

Díky onemocnění, hendikepu či díky věku se pacient může dostat do situace, kdy si sám nebude schopen pomoc. Například zvednutí z toalety, otevření láhve, osobní hygiena, nazutí ponožky a tak dále. V těchto případech přicházejí vhod kompenzační pomůcky pro sebeobsluhu.

Nezřídka se stává, že pacienti díky úrazu nebo díky věku ztratí svalovou sílu a nejsou schopni poté sami doma fungovat. Nejen v rámci svalové síly, ale například i v rámci režimových opatření, které mnohé operace a diagnózy vyžadují.

Navlékač ponožekNástavec na WC 10 cm s fixacíSedačka do sprchy s madlySedačka na vanu s výřezem

Například operace kyčelního kloubu, kdy pacient nesmí přesáhnout úhel v kyčli přes 90°, aby nedošlo k její luxaci. A přichází první problém jako je obutí bot a zavázaní tkaniček, pokračující přes oblečení ponožek, sed na toaletu, vstávání do stoje a tak dále. V těchto případech je nutné na sezení využívat například sedací klín, nástavec na toaletu (přenosný, s madlem, vyměkčený, plastový), elastické tkaničky do bot, lžíci na obuv, oblékač ponožek a v neposlední řadě pacienti také uvítají sedačku do vany či sprchy, která může být skládací, přenosná, otočná, jištěná protiskluzovou podložkou.

Ergonomický multiotvírák 3v1Nastavitelná vidlička s fixačním páskemPůlič práškůHrnek s výřezem pro nos

U člověka se během evoluce vyvinul palcový úchop, díky němuž jsme schopný držet šálek od čaje, odemknou klíčem zámek, zapnout si knoflík u košile a tak dále. I když si to během dne neuvědomujeme, využíváme jak pravou, tak levou horní končetinu. Samozřejmě jedna ruka je dominantní – ta hlavní, kterou například píšeme. To neznamená, že druhou nepotřebujeme, ta přidržuje, nese a dopomáhá. To, jak je druhá ruka důležitá si člověk uvědomí až v případě, že se s tou první něco stalo. Může se jednat o zlomeninu, trvalé zpevnění kloubu, amputaci, omezený rozsah pohybu a tak dále. V těchto případech pacienti nejvíce využívají pomůcky pro sebeobsluhu s ergonomickým držením – prkénka, příbory (které se dají i polohovat do různých poloh), hrnečky či šálky. Také do kompenzačních pomůcek pro stravování spadají například různé otvíráky vod a konzerv, které mohou být i elektrické anebo jsou multifunkční. Daly by se sem zařadit i řezáky a drtiče léků.

Držák toaletního papíru

Za velmi užitečnou věc považuji držák toaletního papíru. Ramenní kloub bývá velmi často omezen při pohybu vzad a vnitřní rotace. Takhle se ruka prodlouží a člověk může v pohodlí dokončit intimní hygienu.

Pacienti, kteří jsou například na vozíku a nemohou se velmi dobře pohybovat nebo pacienti, kteří jsou upoutáni k lůžku si ruku mohou prodloužit přes podavač předmětů (skládací, otočný, teleskopický). Pacienti tento podavač rádi využívají i například k oblékání volných ponožek či bot.

Pacienti, kteří mají těžký hendikep nebo mají problém například s přesuny či s poruchou udržení horní poloviny těla ve vertikále využijí zvedák s pásem, který tak umožní lepší, méně náročný a komfortnější přesun – vhodné pro pacienty s vyšší hmotností nebo pro pacienty, kteří nespolupracují a potřebujeme je verikalizovat alespoň do sedu. Pro pacienty, kteří při přesunech pomáhají jsou vhodné přesouvací podložky – například přesun vozíčkáře z postele na vozík.

Když zůstanu ještě chvíli u těžkých imobilních pacientů, je důležitý také jejich komfort při spánku a během dne, kdy je nutné zabezpečit jejich Antidekubitní matracePedálová pomůcka pro rehabilitacipolohu těla proti dekubitům. Jednak je důležité polohování, které by se mělo měnit každé 2 hodiny přes den, v noci po 4 hodinách. Mimo to je vhodná i antidekubitní matrace, která je složená ze vzduchového a pěnového dílu. Jednotlivé díly se dají přehodit do různých poloh a tím docílíme vyžadované polohy. Matrace je omyvatelná a hlavně prodyšná. 

Ať už je člověk upoutaný na vozík a potřebuje procvičit ruce nebo po operaci dolní končetiny, či chce lehce posilovat a pohybovat s horními či dolními končetinami v rámci kondičního cvičení je vhodné využít pedálovou pomůcku – vhodná je i pro lidi ve vysokém věku.

Ortézy a bandáže

Do kompenzačních pomůcek musíme zahrnout i ortézy a bandáže. Většinou jsme se s těmito pomůckami setkali po nějakém úrazu, operaci Bandáž na loket Muellernebo například k zajištění stability kloubu při sportu či chůzi. Důležitý je komfort při nošení, a proto je důležitý i správný výběr ortézy. V naší nabídce naleznete sortiment od Americké firmy Mueller

Ortézy máme jak na dolní končetiny – kotník, koleno, tak na horní končetiny – loket, zápěstí, rameno. Většinou se k nim dostaneme po operaci vazů či ochablosti svalů po operaci. U kotníků potom po distorzích. U zápěstí potom převládá syndrom karpálního tunelu nebo artróza metacarpofalangového kloubu palce.

Bederní pás MuellerNejvíce dostupné a k vidění jsou potom v populaci bederní pásy a ortézy na záda. Ty se nejvíce nosí v pooperačních fázích nebo v případě osteoporózy či artrózy. Hodně neurologů také předepisuje bederní pás u obézních pacientů, kteří díky tomu mají poruchu statiky i dynamiky páteře.

Do ortéz také zahrnujeme chrániče – jak kloubní, tak i suspenzory či chrániče zubů.

Závěrem bych chtěla říci, pokud si nebudete vědět rady s výběrem jakékoliv kompenzační pomůcky navštivte svého ortopeda či ošetřujícího lékaře, který Vám s výběrem pomůže a poradí. S výběrem Vám také rád pomůže fyzioterapeut popřípadě ergoterapeut. U každé kompenzační pomůcky je nutný komfort, protože se stane na nějaký čas nedílnou součástí Vašeho života.

Michaela Dudková

Autorka článku Bc. Michaela Dudková
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení