Nabídka kompenzačních a rehabilitačních pomůcek

V polovině roku 2019 nastala změna v uhrazování zdravotnických pomůcek pojišťovnami. Od začátku roku 2020 si téměř veškeré kompenzační pomůcky musíme hradit sami.

E-shop RehabilitačníPomůcky.cz nenabízí pouze sortiment pro rehabilitaci, rehabilitační cvičení, tejpování, ordinace nebo masáže, ale také kompenzační pomůcky pro osoby, které potřebují nahradit nějakou tělesnou funkci, kterou ztratili během života následkem úrazu či nemoci a nefunguje tak jak má.

Pomůcky umožňující pohyb v prostoru:
  • berle a hole
  • elektrické a mechanické invalidní vozíky
  • elektrické skútry
  • pojízdná, nepojízdná a dětská chodítka
  • rolátory
  • teleskopické nájezdové rampy
  • schodolez
 
Pomůcky umožňující komunikaci:
  • naslouchátka
  • kochleární implantáty
  • osobní nebo skupinové zesilovače zvuku
  • zařízení s hlasovým projevem
 
Pomůcky pro denní činnosti:
  • madla
  • nástavce na WC
  • sedátka do vany a sprchy
  • polohovací křesla a lůžka
  • polohovací hrazda
  • antidekubitní podložky a matrace
  • zvedáky a závěsy
 

Kompenzační pomůcky pro lepší chůzi a stabilitu

Do kompenzačních pomůcek pro zlepšení chůze či stability zařazujeme hole, berle a chodítka. Tyto pomůcky usnadňují život osobám nejen starším, které například mají problémy s rovnováhou, ale také osobám v rekonvalescenci po různých úrazech, operacích či u chronických diagnóz. Díky nim usnadníme pacientům chůzi či její nácvik a také se díky nim může překonat bariéra strachu – například z pádu při špatné stabilitě apod.
Základní kompenzační pomůckou, se kterou jsme se během života setkali téměř všichni jsou hole. Nabídku tvoří berle francouzské/podpažní, hole a hole s vícebodovou oporou.

Kompenzační pomůcky - berle

Berle a hole

Berle využíváme v rámci rekonvalescence po úrazech či operacích nebo jako podporu koordinace pohybu. Je velmi důležité mít správně nastavenou výšku berle, tak aby ramena nebyla moc vysoko nebo naopak moc nízko a pacient se tak při chůzi nehrbil. Se správným nastavením Vám rád pomůže fyzioterapeut.

Také je nutné, aby pacient nosil obě berle, nikoliv jen jednu. Díky nošení jedné berle vznikají patologie v osovém držení těla a tím se k prvotnímu problému, přidají i další problémy a bolesti, což žádané není. A v neposlední řadě je nutné, aby pacient dodržoval správný stereotyp chůze a zachoval tak postiženou končetinu, tak jak mu bylo doporučeno lékařem. Nabízíme jak berle pro děti, tak i pro dospělé. Najdete zde berle pro osoby menšího vzrůstu, tak i berle pro vysoké basketbalisty. Stejně tak Vám zajistíme zesílené berle s celkovou nosností až 318 kg.

Vícebodová hůl

Senioři, kteří většinou potřebují jen lehkou podporu v jedné ruce ocení klasickou hůl. A lidé po cévní mozkové příhodě (CMP) nebo po nějakém polytraumatu uvítají hole s vícebodovou oporou (nabízíme i v dětském provedení).

Ke všem berlím nabízíme příslušenství jako jsou držáky na berle, v zimě, kdy je sníh a led oceníte nástavec s hroty pro větší bezpečí, ve tmě zase odlesky a v případě bolavých dlaní zase pěnovou výztuhu. 

 
 

Chodítka pro seniory

Pro seniory a osoby se sníženou pohyblivostí je vhodné chodítko. Chodítka využíváme i pro pacienty, kteří jsou Chodítko čtyřbodovépo operacích a potřebují oporu, učí se opět chodit nebo pro osoby, které potřebují oporu, co se týče rovnováhy a stability. Samozřejmě sem spadají i osoby, pro které je obtížné používání berlí. 

Chodítka dělíme na pojízdná a nepojízdná. Nepojízdná chodítka jsou nejběžnějším typem, protože bývají využívány uvnitř budov a nazývají se čtyřbodová.
Jsou to většinou chodítka s pevným rámem, které pacient při chůzi posouvá či pokládá před sebe. Toto chodítko se ještě vyskytuje ve verzi s kloubem, kdy díky nezávislému pohybu můžeme napodobit přirozený stereotyp chůze.

Dále se můžeme setkat i s chodítkem dvoukolovým či čtyřkolovým, která umožňují snadnější pohyb. Pojízdná chodítka nabízejí ještě více Chodítko pojízdné čtyřkolovékomfortu a mohou být vybavená o další příslušenství jako je sedák, košík, brzda, držák na hůl, opěrka apod. Tento typ chodítek je vhodný do exteriéru, ale nedělá problémy ani v interiéru, díky jeho skladnosti. Většinou jsou tato chodítka vybavená lankovými brzdami na každé straně.

Chodítka dále můžeme ještě rozdělit na nízká a vysoká. Nízké chodítko jsme si představili o pár řádků výš. U vysokého chodítka je opora o předloktí – vhodné pro první vertikalizaci nebo například pocit nejistoty a nestability, popřípadě u pacientů, kteří nemají sílu v horních končetinách (např. zlomenina zápěstí aj.).

Co bych určitě doporučila ke správné chůzi ať už o berlích nebo v chodítku, je i vhodná obuv, která by měla být s pevnou patou a nejlépe uzavřenou špičkou a co je velmi důležité neměla by klouzat. Zapamatujte si, že zdravá ploska chodidla je základ pro správnou chůzi, proto na ní nešetřete.

Invalidní vozíky

Pokud pacient není schopný chůze o berlích nebo jen krátkou chvilku, přichází na řadu invalidní vozíky, které jsou nyní na úrovni různé Mechanický invalidní vozíkvybavenosti a to i technické. Jejich funkce a úkol je jasný – zvýšit komfort a soběstačnost těžce nemocných. Kolečkové křesla se mohou využívat celodenně anebo jen pro přesun postiženého.
Základní dělení vozíků je: mechanické – kdy musí pohyb vozíku vykonávat samotná či druhá osoba a na elektrické, které se ovládají většinou ručně pomocí joystiku.

Standardní mechanické vozíky jsou určené pacientům, kteří ho nevyužívají po celý den, ale pouze například pro převoz nebo na vycházku. Obvykle jsou dobře omyvatelné a jejich konstrukce není většinou odlehčená, proto jsou pro pacienty na celodenní užívání nekomfortní. Většinou takové vozíky nalezneme v nemocnicích.

Další typ mechanických vozíků je speciální, které mohou být polohovací – mají polohovací zádovou opěrku a to včetně hlavy; nadměrně široké vozíky či vozíky se speciálními doplňky, které může využít nejen uživatel, ale i jeho asistent (např. madlo pro vodění).

V neposlední řadě také jsou také aktivní mechanické vozíky, které se většinou konstruují na míru. Nabízí různé vyladění jako například rozdílná výška opěrky, skládací, s pevným rámem, spojitá či dělená stupačka, ale spadají sem vozíky i na sport.

Co se týká doplňků k invalidním vozíkům jsou to většinou držáky berlí, bezpečnostní pásy, stolky, chrániče drátů u kola, aby se klient neporanil, Elektrický invalidní vozíktašky, rukavice, podavače předmětů apod.
Speciální skupinu tvoří vozíky elektrické, které využívají pacienti s vážným tělesným postižením, ovšem musí být schopný fyzicky i mentálně vozík ovládat. Proto je nutné pacienta před koupením vozíku pořádně vyšetřit specialistou. Můžeme volit z výběru do interiéru či exteriéru, u kterých je například rozdíl ve výdrži v baterii; dále způsob ovládání – ruka ústa, pc aj. Invalidní vozíky nabízíme v provedení pro dospělé tak i děti.

Elektrické skútry

Další variantou, která dopomáhá lidem s hendikepem jsou skútry. Ty jsou na rozdíl od elektrických vozíků vhodné pro mobilnější pacienty, kteří se běžně pohybují například s lehkou oporou, ale na delší tratě potřebují vozík nebo právě tento skútr. Skútr je vhodný pro pacienty, kteří žijí v oblasti menších městeček, kde nebudou záludné bariéry a jsou tam relativně malé vzdálenosti. Skútr není hrazený zdravotní pojišťovnou a ani Elektrický skútrVám ho lékař nepředepíše, ale můžete zažádat sociální odbor o nenárokový příspěvek. Většinou ke skútru, ale i vozíkům potřebujeme nájezdové lyžiny – opět nejsou hrazené pojišťovnou a ani na předpis.

Jak se zachovat v situaci, kdy máte nějakou kompenzační pomůcku, ale už ji nepotřebujete? Pokud Vám ji hradila zdravotní pojišťovna, je i jejím majetkem a v tomto případě ji musíte vrátit. Většinou administrativu řeší ta prodejna kompenzačních pomůcek, která Vám i pomůcku zajišťovala a která, popřípadě jiná výdejna Vás může vyzvat k jejímu vrácení – např. v případě úmrtí aj.

 

Bc. Michaela Dudková

 Autorka článku Bc. Michaela Dudková