Syndrom karpálního tunelu a jeho správné tejpování

V přiloženém videu najdete návod, jak správně zatejpovat ruku při syndromu karpálního tunelu. Vzhledem k tomu, že při tzv. karpálech dochází k otoku a hypertonu tkání v oblasti šlach flexorů zápěstí, právě na tuto oblast budeme pásku aplikovat a snažit se tak o její uvolnění.

Co je to syndrom karpálního tunelu?

Nejdříve si ale shrneme, co to vlastně syndrom karpálního tunelu je. Jedná se o stav charakterizovaný tlakem na nerv medianus, který prochází úzkým tunelovitým prostorem zvaným karpální tunel. Příčinou syndromu karpálního tunelu je obvykle zúžení nebo zvýšený tlak v karpálním tunelu, který může mít několik možných zdrojů například právě zánět nebo otok šlach, které procházejí karpálním tunelem, většinou způsobený přetěžováním a opakovanými pohyby této oblasti. Příkladem může být například práce s myší či na klávesnicí. Není však výjimkou, že útlak nervu v karpálním tunelu způsobí zranění či zlomenina. Svou roli hrají také hormonální změny či genetické dispozice.

Příznaky syndromu karpálního tunelu mohou zahrnovat bolest a brnění v rukou, slabost v rukou a prstech, necitlivost nebo pálení v rukou a prstech, zejména v palci, ukazováčku, prostředníčku a polovině prstů prsteníčku. Tyto příznaky se obvykle zhoršují při opakovaných pohybech ruky a zlepšují se odpočinkem. Léčba syndromu karpálního tunelu zahrnuje v první fázi konzervativní metody, jako jsou především individuálně vedená fyzioterapie, nošení ortézy pro odlehčení a stabilizaci dané oblasti nebo právě také vhodně aplikovaný kinesiotejp. V případech, kdy konzervativní léčba nepomáhá, může být doporučena chirurgická intervence, která spočívá v rozšíření karpálního tunelu, aby se uvolnil tlak na nerv medianus.

Jak na tejpování karpálního tunelu?

Jak již bylo řečeno, při tejpování budeme ovlivňovat flexory, což je svalová skupina na dlaňové straně předloktí.

První páska: Tejp budeme aplikovat od mediálního epikondylu humeru po hlavičky metakarpů v poloze protažení flexorů. K této základní délce přidáme ještě asi zhruba 10 cm pásky pro dobré ukotvení na hřbetu dlaně a v tomto tejp přehneme. V místě této záložky vytvoříme dva otvory pro prsty. Tyto otvory nasadíme na 3. a 4. prst. V místě záložky odtrhneme spodní papírek, pásku natáhneme a nasadíme na prsty. Kotvu pak bez napětí nalepíme na hřbet dlaně i na dlaň samotnou. V protažení pak dolepíme zbytek pásky na oblast předloktí.

Druhá páska: Na oblast karpálního tunelu (mezi thenarem a hypothenarem na zápěstí) nalepíme kolmo na první pásku druhou s minimálním napětím, tedy kolem 15ti procent.