Syndrom karpálního tunelu a jeho správné tejpování

Co je to syndrom karpálního tunelu?

Nejdříve si ale shrneme, co to vlastně syndrom karpálního tunelu je. Jedná se o stav charakterizovaný tlakem na nerv medianus, který prochází úzkým tunelovitým prostorem zvaným karpální tunel. Příčinou syndromu karpálního tunelu je obvykle zúžení nebo zvýšený tlak v karpálním tunelu, který může mít několik možných zdrojů například právě zánět nebo otok šlach, které procházejí karpálním tunelem, většinou způsobený přetěžováním a opakovanými pohyby této oblasti. Příkladem může být například práce s myší či na klávesnicí. Není však výjimkou, že útlak nervu v karpálním tunelu způsobí zranění či zlomenina. Svou roli hrají také hormonální změny či genetické dispozice.

Příznaky syndromu karpálního tunelu mohou zahrnovat bolest a brnění v rukou, slabost v rukou a prstech, necitlivost nebo pálení v rukou a prstech, zejména v palci, ukazováčku, prostředníčku a polovině prstů prsteníčku. Tyto příznaky se obvykle zhoršují při opakovaných pohybech ruky a zlepšují se odpočinkem. Léčba syndromu karpálního tunelu zahrnuje v první fázi konzervativní metody, jako jsou především individuálně vedená fyzioterapie, nošení ortézy pro odlehčení a stabilizaci dané oblasti nebo právě také vhodně aplikovaný kinesiotejp. V případech, kdy konzervativní léčba nepomáhá, může být doporučena chirurgická intervence, která spočívá v rozšíření karpálního tunelu, aby se uvolnil tlak na nerv medianus.

Fyzioterapeutka Mgr. Jitka Kobrová z Rehabilitace Rehasport doporučuje na terapii karpálního tunelu tyto produkty:

.
.
.
.

Jak na tejpování karpálního tunelu?

Jak již bylo řečeno, při tejpování budeme ovlivňovat flexory, což je svalová skupina na dlaňové straně předloktí.

První páska: Tejp budeme aplikovat od mediálního epikondylu humeru po hlavičky metakarpů v poloze protažení flexorů. K této základní délce přidáme ještě asi zhruba 10 cm pásky pro dobré ukotvení na hřbetu dlaně a v tomto tejp přehneme. V místě této záložky vytvoříme dva otvory pro prsty. Tyto otvory nasadíme na 3. a 4. prst. V místě záložky odtrhneme spodní papírek, pásku natáhneme a nasadíme na prsty. Kotvu pak bez napětí nalepíme na hřbet dlaně i na dlaň samotnou. V protažení pak dolepíme zbytek pásky na oblast předloktí.

Druhá páska: Na oblast karpálního tunelu (mezi thenarem a hypothenarem na zápěstí) nalepíme kolmo na první pásku druhou s minimálním napětím, tedy kolem 15ti procent.

V přiloženém videu najdete návod, jak správně zatejpovat ruku při syndromu karpálního tunelu. Vzhledem k tomu, že při tzv. karpálech dochází k otoku a hypertonu tkání v oblasti šlach flexorů zápěstí, právě na tuto oblast budeme pásku aplikovat a snažit se tak o její uvolnění.

 

 

 

Autorka článku je fyzioterapeutka Fakultní Thomayerovy nemocnice