Tejpování kotníku fixačním tejpem

Co je to fixační tejp?

Fixační tejp je známý pro svou schopnost poskytovat podporu kloubům a svalům. Jeho stabilní materiál pomáhá omezit přemístění kloubů, což snižuje riziko natažení nebo poranění. Aplikace tejpu na klíčové oblasti může pomoci rozložit nátlak a zvýšit stabilitu, čímž se minimalizuje riziko přetížení a opakovaných zranění. Proto je oblíbeným doplňkem nejen pro sportovce, kteří chtějí chránit své klouby během fyzické aktivity. Hojné využití má fixační tejp i v jiných oblastech rehabilitace, například u dětí či ortopedických pacientů. Vhodné je aplikaci fixačního tejpu doplnit zejména aktivním individuálně vedeným cvičením tak, aby stabilita v daném kloubu byla budována svalovým korzetem.

V dnešním níže přiloženém videu si ukážeme, jak správně tejpovat oblast kotníku fixačním tejpem:

1. V první řadě aplikujeme fixační pásky na oblast nad kotník a oblast kolem nártu. Ty nám vytvoří jakési kotvy. Vhodnější je využít rovnou dvou fixačních
pásek, kolem těchto oblastí.
2. První pásku lepíme v postavení hlezna v pravém úhlu. Lepíme pásku od lýtkové fixační pásky, přes oblast za zevním kotníkem, přes spodní část paty až na
oblast za vnitřním kotníkem zpět k lýtkové fixační pásce.
3. Druhou pásku vedeme od nártní fixační pásky pod kotník na oblast Achillovy šlachy a pak druhou stranou zpět na nártní fixační pásku.
4. Třetí páska kopíruje první, akorát ji vedeme přes střed zevního i vnitřního kotníku.
5. Čtvrtá páska je vedena znovu od nártní fixační pásky, ale znovu přes střed kotníku. Kopíruje druhou pásku.
6. Pátá páska kopíruje třetí, akorát ji vedeme před zevním i vnitřním kotníkem.
7. Šestá páska kopíruje čtvrtou pásku, ale je vedena nad kotníkem.
8. Tejp uzavíráme kotvou okolo lýtka a okolo nártu.

Aplikovaný tejp uhladíme a máme hotovo. Takto aplikovaný tejp pomůže například v případě nestability hlezenního kloubu, zejména při větší zátěži na danou oblast.