Tejpování při otoku kotníku

V následujícím článku si shrneme, jak postupovat při tejpování v oblasti kotníku. Názorně si techniku předvedeme v přiloženém videu. V případě poúrazového stavu v oblasti kotníku, kdy dochází k otoku a bolesti může být kineziotejp velice dobrým pomocníkem. Při správné aplikaci pomáhá redukovat otok stimulací metabolismu pod místem aplikace a následně i snižovat bolest odplavením vzniklých metabolitů z oblasti.

Co udělat před tejpováním

Před aplikací bychom kotník měli očistit, odmastit, osušit a nejlépe i oholit, aby kineziotejp držel a neodlepoval se. Budeme aplikovat lymfatický tejp za účelem co nejefektivnější redukce otoku kotníku, je tedy vhodné nastříhat si tejp do tvaru vějíře.

Aplikace tejpu na kotník

Akrum dolní končetiny v případě ostré bolesti neprotahujeme, vždy respektujeme subjektivní obtíže pacienta. Tejp tedy můžeme lepit v neutrální poloze, výhodné je zajistit vyvýšenou polohu nohy podložením. Začneme nalepením kotvy tejpu nad nateklou oblast v nulovém napětí. Pak postupně nalepíme bez napětí proužky vějíře mírným obloučkem přes oblast otoku. Dbáme na správné provedení aplikace tak, abychom se nedotýkali lepidla. Následně zažehlíme ve směru toku lymfy, tedy od konečků proužků ke kotvě. Pro zvýšení efektu nalepíme křížem přes jeden vějíř ještě druhý. Lepíme stejným způsobem, začneme akorát na druhé straně kotníku tak, aby ramínka druhého vějíře křížila vějíř první. Aplikaci zakončíme fixací konců proužků vějíře jedním delším proužkem bez napětí tak, abychom zajistili co nejdelší výdrž tejpu.

Takto aplikovaný lymfotejp lze na končetině ponechat 7 dní. Je vhodné léčbu zkombinovat s odlehčením končetiny například použitím francouzských berlí při chůzi.

 

Autorka článku je fyzioterapeutka Fakultní Thomayerovy nemocnice