Videonávody tejpování

 

Tejpování zápěstí

V tomto videonávodu Vám ukážeme tejpování zápěstí pro jeho stabilizaci, vhodné například po poranění zápěstního kloubu nebo při hypermobilitě. Zápěstí budeme stabilizovat pomocí funkční korekce, provedeme inhibici k uvolnění svalů předloktí a doplníme o mechanickou korekci pro stabilizaci samotného zápěstí.


Tejpování ramene

Tejpování ramene je vhodné při poúrazových stavech, přetížení ramene nebo při nespecifické bolesti v ramenním kloubu. Deltový sval budeme inhibovat k jeho uvolnění a snížení jeho napětí. Pásku tedy lepíme na protažený ramenní sval, ovšem bez natažení. Druhá tejpovací páska doplňuje aplikaci mechanickou korekcí sloužící k centraci ramenního kloubu.


Tejpování kotníku

V tomto videonávodu Vám ukážeme, jak provádět tejpování při nestabilitě vnějšího kotníku způsobené výronem. Tato technika dodá kotníku zpevnění a jistotu. Tejpovací pásku v tomto případě lepíme v aktivní zóně s napětím 75-100% a kotvy tejpu bez natažení. Při aplikaci pásky na chodidla můžete pro zlepšení lepivosti použít lepidlo na tejpy ve spreji..


Tejpování kolene

Tejpování kolene patří mezi nejčastěji využívané techniky tejpování. Tejpovací páska se lepí bez napětí v co možná největším ohnutí kolene. Tato aplikace tejpování pomáhá odstranit otok snížit bolestivost a urychlit hojení kolene.


Tejpování zad

Tejpování zad v bederní oblasti je jednou z nejjednodušších, ale zároveň nejúčinnějších metod tejpování. Tejpovací pásku lepíme bez napětí na protažená záda. Tejpovací páska po nalepení oblast odlehčuje a pomáhá uvolnit zatuhlé nebo namožené svaly.


Tejpování kolenního vazu

Tejpování kolenního vazu dodává jistotu poraněným nebo oslabeným kolenům. Při této aplikaci se tejpovací páska lepí v oblasti vazu s plným napětím, při mírném pokrčení kolene.


Tejpování trapézu

Tejpování trapézového svalu patří mezi časté tejpovací techniky. Používáme ji při akutním ústřelu krční páteře, při přetížení trapézového svalu z častého sezení u PC nebo i ze stresových příčin. Trapézový sval budeme inhibovat k jeho uvolnění a snížení jeho napětí. Tejpovací pásku tedy lepíme na protažený sval ( od ramene směrem k záhlaví při úklonu krční páteře na opačnou stranu s lehkou rotací). Totéž zopakujeme na druhé straně.


Tejpování zadního stehenního svalu

V tomto videonávodu vám ukážeme tejpování stehenního svalu. Bývá často bolestivý z důvodu přetížení, přetažení nebo i mikrotraumatizace. Opět použijeme inhibiční techniku k odlehčení poškozeného svalu. Pásku vyměřujeme od hlavičky fibuly po sedací hrbol v protažení segmentu ( pokrčení a vnitřní rotace v kyčli, propnutí kolene).


Tejpování kolene a předního stehenního svalu

Pokud je zvýšené napětí předního stehenního svalu spojené s bolestivostí na přední straně kolene použijeme tuto techniku. Délku tejpu vyměřujeme v zanožení kyčelního kloubu a pokrčení kolenního kloubu od přední horní spiny až po drsnatinu holenní kosti. Jedná se o kombinaci inhibiční techniky stehenního svalu a prostorové korekce kolene.


Tejpování achilovky a lýtka

Tato technika je vhodná při bolestech Achillovy šlachy neboli Achillodynii. Jedná se o zánět šlachy a okolních měkkých tkání. Použijeme kombinaci šlachové korekce na achillovu šlachu a inhibiční techniku na lýtkový sval ke snížení jeho napětí. Délku tejpu pro šlachovou korekci vyměříme od patní kosti až do poloviny lýtka a lepíme s napětím 75%. Inhibiční techniku lýtkového svalu vyměříme opět od patní kosti až po kondyly femuru a tejp roztřihneme na Y, abychom mohli obkroužit lýtkový sval.


Tejpování předloktí

V tomto videonávodu si ukážeme tejpovací techniku na odlehčení bolestivého předloktí. Může se jednat o přetížení z raketových sportů nebo z práce na počítači. Délku tejpu si vyměříme od mediálního epikondylu po záprstní kůstky, tejp přeložíme a zdvojíme a vystřihneme otvory pro dva, tři a čtyři prsty. Lepíme inhibiční technikou pro odlehčení svalů předloktí.


Tejpování skokanského kolene

Skokanské koleno dokáže být pěkně urputná diagnóza. Proto v jeho terapii využíváme tejpování v kombinaci s cíleným cvičením na základě vyšetření spolu s postupy fyzikální terapie aj. Tejpujeme inhibičně přímý stehenní sval k jeho relaxaci a mechanickou (vazivovou) korekcí odlehčujeme úpon čtyřhlavého stehenního svalu pod patelou. Skvělou vychytávkou je z jednoho tejpu vést směrem na stehno svalovou techniku (inhibici) a směrem na kolenní kloub prostorovou korekci k odlehčení kolene a redukci bolesti a otoku.


Tejpování při bolesti ramene

Při syndromu bolestivého ramene se dá v tejpování celkem univerzálně využít uvolnění horního trapézového a deltového svalu v kombinaci s centrací ramenního kloubu. Uvolnění svalů dosahujeme inhibiční technikou a centraci ramene aplikací mechanické korekce s uvedením ramenního kloubu do zevní rotace. Díky této kombinaci docílíte účinné úlevy od bolesti a redukci napětí v celé oblasti ramenního pletence.


Tejpování při nestabilitě kotníku

Nestabilnímu kotníku v subakutní a chronické fázi, lze elegantně dopomoct ke stabilitě pomocí 3-4 tejpovacích pásek. Při aplikaci vždy vycházíme ze směru poranění a kotník korigujeme do postavení opačného. Nejčastěji tejpujeme pomocí mechanické a funkční korekce, abychom hlezno stabilizovali a omezili ho v pohybu v inverzním směru. Nikdy se nejedná o plnou fixaci, tejp slouží jako funkční a dynamická podpora.


Tejpování při otoku kotníku

Otok je vždy pouze příznak. Abyste mohli tejpovat, musíte si být jistí, že znáte jeho příčinu a jde např. o otok způsobený mechanicky - úrazem. Akutní fázi nestability hlezna - vymknutí hlezenního kloubu (vymknutí kotníku), otok doprovází téměř vždy. Tejpujeme pomocí lymfatické korekce, vždy ruku v ruce s dalšími opatřeními této fáze (zvednutí končetiny nad úroveň srdce, chlazení, odlehčení při chůzi pomocí berlí).