Zpevnění prstu kombinací fixačního a elastického tejpu

Pohmoždění, vyvrtnutí nebo dokonce zlomení prstu bývá bolestivé a omezující, což může mít negativní dopad na naše každodenní aktivity. Jedním z efektivních řešení může být zpevnění postiženého prstu pomocí fixačního tejpu a elastického tejpu, tak abychom dosáhli adekvátní podpory postiženého segmentu, pomohli urychlit hojení a snížili riziko dalších zranění již tak zatíženého a zranitelného segmentu.

Pokud se jedná o pohmoždění prstu například při sportu, s vhodnými opatřeními doma a dostatečným odpočinkem by se prst měl zotavit během několika dní a vrátit se k normální funkci. Pokud však máte podezření na vážnější zranění, je vždy nejlepší vyhledat lékařskou pomoc.

 Fyzioterapeutka Mgr. Jitka Kobrová z Rehabilitace Rehasport doporučuje na zpevnění prstu tyto produkty:

.
.
.
.

Jak na samotnou aplikaci tejpů na prst?

1. Fixační tejp nastřihneme na dva obdélníky tak, aby nám na délku tak akorát vystačily na celou délku prstu. Těmito dvěma obdélníky pak “obalíme” postižený prst, čímž ho zafixujeme v poloze. 
2. Elastický tejp nastřihneme do tvaru V. Širší stranu tejpu, tedy kotvu, nalepíme na dlaňovou stranu postiženého prstu, ramínka pak pod napětím vedeme přes boky prstu až na hřbet dlaně. Zde se obě ramínka budou křížit. Lepíme v poloze mírného ohnutí prstu. Konce ramínek lepíme bez napětí, jakožto kotvu. 
3. Druhý elastický tejp lepíme stejným způsobem, akorát kotvu lepíme na oblast hřbetní strany prstu a ramínka pak vedeme na oblast dlaně. 
4. Důkladně zažehlíme.

V přiloženém videu si ukážeme, jak si lze doma ošetřit a zafixovat pomocí kombinace fixačního a elastického tejpu pohmožděný prst na ruce. 

 

 

Autorka článku je fyzioterapeutka Fakultní Thomayerovy nemocnice