Terapeutické využití Theragunu v praxi fyzioterapeuta

Už je to nějaký čas, co se přístroj Theragun začal objevovat na českém trhu. Měla jsem možnost tento přístroj vyzkoušet a zhodnotit jeho schopnosti. Ve své praxi pracuji s pacienty, kteří mají revmatická onemocnění, dále s pacienty s vertebroalgickým syndromem a po různých stupních polytraumat a úrazů. Ve svém volném čase se podílím na přípravě basketbalistů a futsalistů. Co vše se tímto přístrojem dá ovlivnit, mě mile překvapilo a jak jsem se přesvědčila není to pouze přístroj na vysvalené sportovce.

Theragun

Theragun pochází z USA, kde se jeho vývojem zabýval Dr. Jason S. Wersland, D.C., který ho z počátku potřeboval pro své účely, kdy trpěl silnou bolestí a atrofií. V průběhu osmiletého vývoje vznikl ruční nástroj na baterii, který se dá použít kdekoliv a za jakékoliv situace.          Masážní přístroj Theragun G3PRO
Funguje na principu mechanické a perkusivní terapie, což je kombinace amplitudy, frekvence a točivého momentu. Díky těmto fyzikálním vlastnostem proniká více do hloubky tkání na rozdíl od vibrační terapie, která má v porovnání 2x menší amplitudu. Tím, že jsou ovlivňované tkáně v hloubce, měníme a ošetřujeme neuromuskulární odezvu a můžeme tedy docílit snížení bolesti, zvýšit průtok krve, zhojit zjizvené tkáně, uvolnit svalové napětí, zlepšit lymfatický oběh, zvýšit rozsah pohybu a v neposlední řadě i zlepšit vnímání těla.
Pro více informací či to jak Theragun správně používat se dozvíte na kurzu, který pořádá jako jediný v ČR Rehasport: https://www.rehasport.cz/theragun-kurz/.

Masážní přístroj TheragunSamozřejmě jako vše, nemůžete Theragun použít na každého pacienta a také ne každému tato terapie bude příjemná. Theragun není možné používat u pacientů s kardiostimulátorem, u pacientů s vysokým krevním tlakem, i když je lékově kompenzován, dále u těhotných žen na oblast dolní části zad a oblast břicha, v oblasti genitálií, oblast kolem ohryzku, na otevřené rány, rány se stehem in situ a je vždy zapotřebí vybrat vhodný nástavec, který je v sadě Theragun.
Theragun a jeho účinky jsem sledovala u pacientky s revmatoidní artritidou, pacienta s ankylozující spondylartritidou, pacienta po extrakci stabilizační destičky klíční kosti, který se věnuje aktivnímu hraní basketbalu.

Revmatický pacientPacientka s revmatoidní artritidou

Theragun jsem využívala u pacientky s revmatoidní artritidou, která trpí celkovou ztuhlostí kloubů a u pacienta s ankylozující spondylartritidou. Theragun byl vždy použitý v rámci terapie, nikdy jako monoterapie.

U pacientky s revmatoidní artritidou jsme se soustředily na oblast horních končetin s šíjí a poté plosky chodidel. Terapie probíhala 2x týdně po dobu 15 min. 
Před první terapii jsem provedla orientační vyšetření HKK a subjektivní hodnocení pacientky:

  • omezený rozsah pohybu zejména do rotací, flexe v ramenním kloubu 150°
  • loket plný rozsah pohybu
  • palpační bolestivost v oblasti flexorové a extenzorové skupiny svalů předloktí
  • palpační citlivost svalů ruky a blokády v oblasti drobných ručních kloubů, trigger pointy v oblasti předloktí i dlaně (zejména oblast svalů palce)
  • celková bolestivost ramenních kloubů při pohybu

Celkové zhodnocení 3. měsíční spolupráce

Subjektivní hodnocení: bolestivost ramenních kloubů se snížila, výsledky byly pociťovány ihned po první aplikaci Theragunu. Celkové uvolnění tonu svalstva v oblasti předloktí, zlepšení úchopu a mírné zvýšení svalové síly. Velké zlepšení pacientka pociťovala v plosce chodidel – zlepšení chůze, lepší odval chodidla, celkově cítí celou dolní končetinu uvolněnou (pacientka s artrodézou I.metatarzophalangeálního kloubu palce).

Objektivní hodnocení: snížení svalového tonu v oblasti předloktí, úbytek TrP v oblasti dlaně a v oblasti předloktí v obou skupinách. Částečné uvolnění drobných ručních kloubů, dynamometr nezaznamenal zvýšení svalové síly. Zlepšení chůze po aplikaci Theragunu – lepší odval chodidla, uvolnění drobných zánártních kůstek a oblast hlezna (uvolnění Achillovy šlachy a fascie v oblasti planty).

Pacient po extrakci stabilizační destičky z ramenních kloubuAplikace Theragunu při hojení jizvy

Pacient prodělal 3/2019 operaci vazů v oblasti klíční kosti, kde došlo ke kompletnímu zpřetrhání při zápase. Byla provedena stabilizace pomocí destičky a její ponechání. Po operaci byla hybnost a rozsah pohybu omezen (flexe 45°, abdukce 45°, rotace 0°), rehabilitace probíhala cca do června, kdy pohyby byly limitované pouze destičkou. Extrakce destičky byla provedena 12/2019 (obrázek vpravo 2 den po operaci). Rozsah pohybu v ramenním kloubu 170°, abdukce 170°, mírně omezená vnitřní a vnější rotace. Pacient udával omezení hybnosti, příležitostnou bolestivost zejména v noci. Pacient se díky zranění nemohl účastnit basketbalové sezóny, během rehabilitace a po ukončení rehabilitace následoval kondiční a celkový přípravný trénink, kdy byl využíván i Theragun.
Operace proběhla 3.12.2019 bez komplikaci, stehy ponechány 13 dní, rána poté klidná hojená per primam. Rozsah pohybu omezen flexe 90°, ABD 60°, rotace omezené a bolestivé. V pooperační fázi byl Theragun využíván k uvolnění svalů lopatky, šíje, paže a prsního svalu. Po necelém měsíci byl Theragun aplikován přímo na jizvu, aby nedošlo k adhezím.

Zhodnocení terapie

Celkově byl Theragun mimo jiné u pacienta využíván i v přípravě na návrat k basketbalu – před tréninkem použit k facilitaci, po tréninku či zápase jako regenerace. Rozsahy pohybu v ramenním kloubu 9.1.2020 plná flexe, abdukce i rotace. Nadále pracujeme na zvýšení svalové síly. Subjektivní hodnocení pacienta: bez problému, Theragun hodnotí velmi kladně v rámci přípravy na zápas či před tréninkem a poté v rámci regenerace a svalových pozápasových křečí. Hráč má za sebou dva úspěšné zápasy.          Terapeutické využití Theragunu

Celkové zhodnocení Theragunu

Přístroj hodnotím velmi kladně. Nejen, že mi ulehčí spoustu práce a ušetří ruce, ale také pomůže. Samozřejmě ruce jsou nezaměnitelný nástroj, takže je vždy nutné vyšetření pacienta, následně stanovit terapii a vždy by terapeut měl vědět, co dělá a co chce pomocí Theragunu ovlivnit. V mé praxi se mi Theragun velmi dobře osvědčil u tonických křečí dolních končetin nebo například v přípravě pacienta před mobilizací či manipulací. Dále u pacienta s totální endoprotézou kyčelního kloubu, kde docházelo ke srůstu a ke vzniku hypertonické jizvy. Theragunem se dají ovlivňovat struktury i přes svalové řetězce nebo například přes působení na reflexní body. Výhoda tohoto masážního přístroje je v tom, že má širokospektré využití a dá se použít jak u pooperačních či chronických stavů tak i u sportovců v přípravě, v tréninku, před zápasem, po zápase.

 

Bc. Michaela Dudková

   Autorka článku Bc. Michaela Dudková