Nejčastější příčiny bolesti při sportu a jejich řešení

U profesionálních i rekreačních sportovců jsou kladeny čím dál větší nároky na výkon a spolu s tím se zvyšuje i pravděpodobnost bolestivých stavů a sportovních úrazů. Hlavně v posledních letech neustále přibývá zranění z přetížení, protože sportovci obecně nekladou dostatečný důraz na prevenci nebo regeneraci.

Mezi nejčastější bolestivé diagnózy způsobené sportovní zátěží patří bolesti kolene (skokanské koleno), dále natažené a natržené svaly, různé úponové bolesti (bolesti Achillovi šlachy), plantární fascie nebo dobře známý golfový a tenisový loket. Většina těchto diagnóz je však poměrně lehce řešitelná a nevyžaduje žádnou chirurgickou léčbu nebo speciální techniky terapie. V tomto článku si nyní popíšeme pár příkladů, jak jednotlivé diagnózy efektivně řešit.

Ortezy-a-bandaze-poskytuji-prevenci-pred-zranenim

Skokanské koleno

Skokanské koleno, také známé jako patellofemorální syndrom je častým zdrojem bolesti předního kolene, který často vzniká v důsledku opakovaného nebo nadměrného přetěžování patelární šlachy. Tento stav se obvykle vyskytuje u velmi aktivních sportovců, zejména mužů, kteří se věnují sportům s vysokým počtem dopadu na koleno, jako jsou běh, gymnastika, basketbal a samozřejmě skoky.

Existuje několik faktorů, které mohou přispět ke vzniku skokanského kolena. Mezi nejčastější příčiny patří: špatná technika skoku nebo běhu, která způsobuje nevyvážené zatížení kloubu, slabé svaly v oblasti stehen a boků, které nedokáží udržet kolenní čéšku v optimální poloze. Další příčinou může být nedostatečná stabilita a síla svalů v oblasti dolní končetiny, která způsobuje, že koleno není dostatečně stabilní během pohybu. Symptomy skokanského kolene zahrnují bolest při pohybu a otok v oblasti kolena. Může také docházet k pocitu nestability v kloubu a omezení pohyblivosti kolene. Oblast čéšky a hlavně patelárního vazu pod čéškou bývá citlivá na dotek.

 Spophy_Flossband_Black_flossband_cerny

Léčba skokanského kolene zahrnuje několik různých postupů v závislosti na závažnosti stavu. V úvodní fázi se obecně doporučuje snížit sportovní aktivitu na takovou úroveň, aby koleno při zátěži nebolelo. Běh je pro příklad možné nahradit na pár dnů rychlou chůzi. Dále je nesmírně důležité správně ošetřit měkké tkáně v oblasti bolestivého kolenního kloubu. Za tímto účelem lze využít Spophy Flossbandovou pásku, která se aplikuje s přiměřeným tlakem do oblasti čtyřhlavého stehenního svalu a následně také do oblasti bolesti na přední straně kolene. Páska se po aplikaci na těle nechává přibližně 60 vteřin. Aplikaci je také možné několikrát po sobě zopakovat. Metoda tissue flossing zabezpečí povolení měkké tkáně a zároveň správné prokrvení poškozených struktur vazu. Dále se doporučuje nošení podpůrných pomůcek.
Spophy_flossband_je_vhodny_na_skokanske_koleno

Podpůrné pomůcky, jako jsou ortézy nebo patelární pásky, mohou pomoci udržet kolenní čéšku v optimální poloze. Je důležité nosit patelární pásky hlavně v čase aktivity a v období bez náročnější aktivity pásku sundat, aby se vaz mohl na novou zátěž optimálně adaptovat. Ortézy nebo patelární pásky od značky Mueller Sports Medicine, pomohou udržet čéšku v optimální poloze

Ke snížení napětí v oblasti čtyřhlavého stehenního svalu je také možné využít techniku spray and stretch. Jedná se o metodu, která spočívá v kombinaci aplikace chladícího spreje na povrch kůže a následného protažení bolestivého svalu, což vede k uvolnění svalového napětí a zlepšení rozsahu pohybu. Jednoduše aplikujte Spophy Coolant Spray ze vzdálenosti aspoň 15 centimetrů na čtyřhlavý stehenní sval a následně tento sval protáhněte. Tuto techniku můžete také několikrát za sebou zopakovat. Oblíbenou metodou ošetření je také tejpování pomocí kineziologických pásek. Jak na to se můžete podívat v následujícím videu.

Zvrtnutý (dislokovaný) kotník

Zvrtnutý kotník je jedním z nejčastějších zranění v pohybovém aparátu. Vyskytuje se často v kontaktních sportech, jako například fotbal, basketbal nebo házená. Není však výjimka, že k bolestivé distorzi může člověk přijít i při lehkém běhu v těžším terénu. Tento bolestivý stav je často také doprovázen otokem, který hlavně první dny po zranění také může výrazně omezovat pohyblivost.

Mueller-Adjustable-Ankle-Support- bandaz-na-kotnik

Tak dochází k poškození vazu na různém stupni. Podle stupně poškození následně přizpůsobujeme i terapii. Dobrým pomocníkem i v rámci prevence může být bandáž na kotník, která umožňuje plný rozsah bolavému nebo ztuhlému kotníku. Pro úplné odlehčení zátěže se využívají francouzské berle. S chůzi o berlích má mnoho lidí problém a proto doporučujeme se podívat na následující video.

Před samotným cvičením se chodidla stimulují pomůckami jako jsou například masážní ježci nebo válečky. Poté následuje cvičení nestability v podobě korigovaného nákroku na balanční čočce, která je vhodná ke zlepšení koordinace, rovnováhy nebo celkového držení těla. Pro zvýšení svalové síly lze podle stupně odporu použít posilovací gumu. Způsobů jak cvičit s posilovací gumou je několik. Inspirovat se můžete v následujících videích.

 

Tenisový a golfový loket

Tenisový loket je častý problém pohybového aparátu, který v dnešní době trápí nejen vrcholové sportovce, ale především s tímto problémem navštěvují ordinace fyzioterapeutů lidé se sedavým zaměstnáním. Vzniká na základě přetížení svalů předloktí, které následně způsobí bolest v jejich úponu v oblasti loketního kloubu. Bolest lze snížit nebo zcela odstranit díky flossbandové pásce, která pomůže danou oblast prokrvit a snížit bolest za pomocí dráždění kožních receptorů.

Flossbandova-paska-odstranuje-bolest-lokte

Jedním z efektivních řešení na přetížený svaly je i již výše zmíněná technika spray and stretch s využitím chladícího spreje. Na zmírnění těžkostí u loketního nebo golfového lokte se také často používá inhibiční aplikace tejpovací pásky.

Tejpovaci-paska-zmirnuje-obtize-tenisoveho-lokte

Dalším pohodlným řešením na bolest může být i nošení ortézy při jakékoliv činnosti či už jste v práci nebo doma. Konkrétně můžeme využít pásky na tenisový loket.

Pasek-na-tenisovy-loket-Mueller

I po pečlivém ošetření dané oblasti bychom neměli zapomínat na cvičení. Pro procvičení se dá využít odporová guma nebo flexbar, které napomáhají k zvýšení rozsahu pohybu. Jak na správné cvičení a ošetření se dozvíte v následujícím videu.

Zánět okostice

Pro zánět okostice neboli mediální tibiální stresový syndrom je typická neurčitá bolest lokalizovaná na přední dolní 1/3 holeně. Bolest se vyskytuje ve fázi odrazu od povrchu a zvyšuje se zatížením. Může být přítomen i mírný edém v této bolestivé oblasti a citlivost při palpaci je obvykle přítomna po aktivitě až několik dní. Mezi nejvíce postiženou skupinu sportovců patří typicky běžci a fotbalisté, často na začátku přípravy nebo při zvýšení tréninkového objemu. Vznik této diagnózy je zapříčiněn kombinací vícero faktorů. Mezi které nejčastější patří biomechanické poruchy v oblasti dolní končetiny a pánve, nevhodná obuv, přetažení a přetrénování, běh po tvrdém a nerovném povrchu nebo plochonoží. Zánět okostice je běžným sportovním zraněním z nadměrného přetížení s mírou výskytu od 4 % do 19 % u atletické populace a 4 % až 35 % u vojenské populace. U běžců (sprinterů, běžců na střední a dlouhé tratě a fotbalistů) bylo identifikováno jako jedno nejčastějších muskuloskeletální poškození s incidencí v rozsahu od 13,6 % do 20,0 %.

Léčba je převážně konzervativní. Chirurgická léčba je nutná zřídka. Konzervativní terapie by měla být zpočátku zaměřena na korekci funkčních, chůzových a biomechanických faktorů přetížení. Hojení okostice probíhá standardně od čtyř do osmi týdnů a vyžaduje klidový režim doplněný optimální zátěží například 50% úrovně předchozí intenzity a objemu a vyhýbání se nerovným povrchem a kopcům.

Spophy-coolan-sprej-je vhodny-na-zanet-okostice

V rámci akutní fáze tohoto syndromu Vám může od bolesti pomoct například Spophy Coolant. Jeho výrazný chladivý účinek dokáže efektivně pomoci od bolesti a umožní vám následně svaly na přední části holeně optimálně zatížit. K snížení bolesti v akutní fáze lze také využít Spophy Kinesiology tape. Inhibiční nebo lymfatická aplikace v oblasti přední části holeně Vám pomůže v dané tkáni vytvořit prostor a místo kde dochází ke dráždění okostice a následně ke vzniku bolesti. Příklad jak správně aplikovat lymfatický nebo inhibiční kinesiotape se dozvíte v následujícím videu.

V průběhu subakutní fáze je možné do dané oblasti aplikovat také Spophy Flossband. Ten pomocí komprese a následné dekomprese zajistí optimální prokrvení a povolení problematické měkké tkáně v dané oblasti.

Spophy-flossband-zajisti-optimalni-prokrveni

Během rehabilitačního období může pacient provádět lehká cvičení. Po několika týdnech mohou sportovci pomalu zvyšovat intenzitu a trvání tréninku a přidat do rehabilitačního programu specifické sportovní aktivity a běh do kopce, pokud zůstanou bez bolesti.

Balancni-kopule-Rehabiq

Klíčový je také trénink proprioceptivní rovnováhy. Zlepšená propriocepce pomůže tělu reagovat na nesrovnalosti běžeckého povrchu, což je také klíčové při prevenci opětovného zranění. Cvičení lze provést pomocí balančních pomůcek. Příklady cviku na nestabilních plochách naleznete v následujícím videu.

Závěrem je třeba zdůraznit, že důležitou součástí léčby bolesti kolen je také rehabilitační cvičení pod dohledem fyzioterapeuta, protože může pomoci zlepšit svalovou sílu, pohyblivost kloubů a koordinaci pohybového aparátu. Je důležité provádět cvičení pod dohledem odborníka, který může předepsat cvičební plán přizpůsobený konkrétním potřebám pacienta. Návrat ke sportu se doporučuje, pokud je plný trénink tolerován bez provokace příznaků.

Natržení a natažení svalů

Natržený nebo natažený sval potrápil rozhodně historicky už nejednoho rekreačního nebo vrcholového běžce, tenistu nebo fotbalistu. Prakticky jakýkoliv sval v těle se může přílišnou zátěží nebo kumulativním opotřebením poškodit natolik, že v něm vznikne malá nebo větší trhlina.

Takové svalové zranění se pozná hlavně bolestí v průběhu aktivity v daném svalu, dále je bolest také vyvolatelná protažením daného svalu nebo jeho stahem proti zátěži. Při větším poškození může být vidět pár dnů také modřina v dané oblasti.

Univerzalni-posilovaci-guma-Thera-Band

Pokud máte natržený sval, měli byste omezit aktivity, které jsou bolestivé. Je však také nutné daný sval lehce zatěžovat. Například s využitím posilovacích gum Thera-Band, aby mohlo hojení svalu probíhat co nejoptimálněji. Vybírejte cviky, které sval lehce zatíží a neprodukují velkou bolestivost.

Posilovaci-guma-Thera-Band-protahne-cele-telo

V akutní fáze lze použít elastické obinadla, kterým můžete zvýšit tlak na postiženou oblast, což pomůže omezit otok. Komprese by však neměla být příliš těsná, aby nedocházelo k omezení krevního oběhu. Je také možné využít komprese pomocí flossbandové pásky, abyste zabezpečili optimální prokrvení poškozeného místa.

Pokud se natržený sval nezlepší s použitím domácích metod je nutné navštívit fyzioterapeuta, který Vám může pomoci s rehabilitací a posílením postiženého svalu. Je důležité pamatovat na to, že každý případ natrženého svalu může být odlišný a vyžadovat jiný způsob léčby.

Plantární fascitida

Plantární fascitida jinak plantární fascióza nebo i plantární fasciopatie. Všechny tyto pojmenování popisují nejčastější příčinu způsobující bolesti v oblasti paty. Jde také o nejběžnější problém chodidla u běžců. Jedná se o problém, kvůli kterému vyhledává odbornou pomoc stále více lidí. V některých zemích jde dokonce o čtvrtý nejčastější důvod proč lidi navštíví ortopeda.

Tejpovani-je-vhodne-take-na-plantarni-fascitidu

S plantární fascitidou se pojí hned několik rizikových faktorů a poruch. Bolest se vyskytuje po období zvýšené nebo nezvyklé aktivitě a zejména po období delšího odpočinku, po kterém následuje výrazné zvýšení tréninkové zátěže. Typickými faktory je nesprávné přizpůsobení obuvi, rozdíl v délce nohou nebo slabá klenba. Pro lékaře je však definitivním potvrzením diagnózy sdělení pacienta, že nejvíce pata bolí ráno při prvních krocích ráno a informace, že se potíže po protažení chodidla zmenšují.

V rámci terapie je důležité dbát na kvalitní obuv doporučuje se také si pořídit gelové nebo pěnové vložky do bot, které dokáží tlumit nárazy paty při došlapu nohy. Pomoct mohou další pomůcky, jako je například masážní míček na uvolnění svalového napětí. Jednoduše chodidlo několik desítek sekund masírujte lehce do bolesti masážním míčkem, aby nastalo jeho prokrvení a ústup bolestí. Patu lze ošetřit i jednoduchou aplikací flossbandu. U protažení se používá také kombinace s chladícím sprejem. Ten zajistí snížení svalového napětí a následné protažení pomůže výrazně od bolesti. Oblíbenou součástí terapie je také tejpování pomocí tejpovacích pásek, které vytvoří dokonalou oporu po delší dobu.

Jak se zbavit bolesti paty s využitím zmíněných pomůcek naleznete v následujícím videu.